Το τριφύλλι προσπάθησε να κατακτήσει το δεύτερο διπλό στη φετινή Euroleague, όμως προδόθηκε από την κακή μέρα των Μπέικον (10π.) και Γκριγκόνις (3π.) κι έτσι ηττήθηκε από την Βίρτους Μπολόνια με σκορ 74-64. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σενγκέλια με 16 πόντους και Μπάκο με 11, ενώ για τον Παναθηναϊκό αυτοί που προσπάθησαν ήταν οι Ουόλτερς και Πονίτκα, σημειώνοντας 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε της Βίρτους ήταν οι Χάκετ, Τεόντοσιτς, Σενγκέλια, Οτζελέγιε και Τζαϊτέ.

Η Βίρτους στις πρώτες της επιθέσεις στον αγώνα μέτρησε 4/4 στα σουτ εντός παιδιάς με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-5 στο 4’. Παρά τα τέσσερα γρήγορα λάθη που είχε υποπέσει η ομάδα του Σκαριόλο και τα τρία κλεψίματα του Παναθηναϊκού το +5 διατηρήθηκε για τους γηπεδούχους (12-7 στο 5’), κυρίως εξαιτίας της αστοχίας των «πρασίνων» και των κακών συνεργασιών στην επίθεση. Ο «πονοκέφαλος» για το «τριφύλλι» ήταν ο Τόκο Σενγκέλια, που είχε ξεκινήσει εξαιρετικά και με επτά προσωπικούς πόντους και τρεις ασίστ έγραψε το 18-9 στο 9’,αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ, αφού η νωθρότητα στην άμυνα των «πρασίνων» ήταν παρούσα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 18-11.

Για πρώτη φορά η διαφορά σκαρφάλωσε σε διψήφιο αριθμό στο 12’ (23-11), αφού η Βίρτους είχε βρει μπόσικο τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα, όπου και επιτίθονταν, είτε απέναντι στον Παπαγιάννη, είτε στον Γκουνταίτις. Το -14 (25-11 και 27-13 στο 13’), ήχησε επικίνδυνα στο «τριφύλλι», που επιθετικά είχε πολλά προβλήματα με ατομικό παιχνίδι, κακή κυκλοφορία μπάλας και άστοχες επιθέσεις. Ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ, το «τριφύλλι» επέστρεψε στο παρκέ με 3/3 τρίποντα από Γκριγκόνις, Ουόλτερς και Μπέικον μείωσε σε 27-22 στο 15’, εξαιτίας της καλύτερης κυκλοφορίας της μπάλας και της περισσότερης κίνησης που είχαν οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Η αντίδραση της Βίρτους ήρθε άμεσα, στέλνοντας εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (36-24 στο 17’). Οι Ιταλοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (43-30), έκλεισαν σχεδόν ιδανικά ένα πρώτο μέρος που ο Παναθηναϊκός πέραν κάποιων μικρών διαστημάτων δεν είχε καλή εικόνα.

Ο Νέιτ Ουόλτερς ήταν πολύ ορεξάτος στην τρίτη περίοδο, αφού σκόραρε, μάρκαρε και έβγαλε έναν εαυτό, που είχαμε καιρό να δούμε από τον έμπειρο άσο. Αντίθετα ο Μπέικον ήταν κάκιστος, δεν έδινε πάσες και το χειρότερο όλων, έκανε αβίαστα λάθη. Η Μπολόνια από τη μεριά της, είχε χάσει τη συγκέντρωσή της, έπαιζε με το χρόνο και τα λάθη του τριφυλλιού, την κράταγαν μπροστά στο σκορ. Ο Λούντμπεργκ ευστόχησε σε μερικά δύσκολα σουτ, ο Πονίτκα όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το 55-51, άφηνε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τους Ιταλούς άπαντους για περίπου τρία λεπτά κι αυτό του έδωσε το δικαίωμα να περάσει μπροστά με τον Πονίτκα να είναι καταπληκτικός σε άμυνα κι επίθεση. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι πως οι Μπέικον και Γκριγκόνις ήταν εκτός αγώνα κι αυτό έκανε την πράσινη επίθεση κάπως ευανάγνωστή, όμως το 60-57 δεν έλεγε και πολλά, αφού το παιχνίδι είχε πολύ χρόνο. Δυστυχώς εκτελεστικά η ελληνική ομάδα πήρε κακό βαθμό, αφού δεν είχε ιδέες στο παιχνίδι της, οι Λι και Μπέικον πήραν κακές αποφάσεις είτε στον αιφνιδιασμό, είτε σε σουτ και η Βίρτους, χωρίς να κάνει το ιδιαίτερο πήρε τη νίκη με 74-64 κι έφτασε τις εννέα νίκες σε είκοσι παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64