Μετά την ήττα από τη Ρεάλ, η ομάδα του Όντετ Κάτας έβγαλε αντίδραση και επικράτησε χωρίς προβλήματα της Άλμπα με 102-81.

Την νίκη που τόσο χρειαζόταν πήρε η Μακάμπι κόντρα στην Άλμπα με 102-81. Η ομάδα του Όντετ Κάτας είχε για πρώτο σκόρερ τον Μπόλντγουιν με 18 πόντους; Ακολούθησε ο Κόλσον με 17, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Πρότσιντα με 22 πόντους.

Με τον Πρότσιντα να ξεκινάει ζεστός στο ματς η Άλμπα μπήκε με όρεξη στην αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι ήταν επιβλητική. Και αυτό φάνηκε από την αρχή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-5, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κόλσον η ομάδα του Τελ Αβίβ πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 10-4. Το τρίποντο ήταν το μεγάλο «όπλο» της ομάδας του Κάτας, με τους γηπεδούχους όσο περνάει η ώρα να ανεβάζουν όλο και περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς. Στο 5’ με τρίποντο του Μπλατ αυτή τη φορά, το σκορ έγινε 17-9, ενώ στο «κλείσιμο» του δεκάλεπτου η Μακάμπι είχε 6/9 τρίποντα με… σόου του Μένκο ο οποίος είχε 3/3 και «οδηγούσε» την ομάδα του σε ένα εντυπωσιακό +15, 29-14.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Μακάμπι με τους Ισραηλινούς να «τρέχουν» σερί 11-3 και να προηγούνται με 40-17. Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με την ομάδα του Κάτας να ξεκινάει μια μορφή… συντήρησης και τον Πρότσιντα να το… εκμεταλλεύεται. Ο παίκτης της Άλμπα έφτασε τους 10 πόντους, με τους Γερμανούς να μειώνουν στους 13 πόντους, 43-30, αλλά με τους Μπόλντγουιν και Κόλσον η Μακάμπι δεν είχε να φοβηθεί τίποτα. Με το εντυπωσιακό ποσοστό του 71% στο τρίποντο (10/14) η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 58-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι άρχισε να… πατάει φρένο με τον Όντετ Κάτας να προχωρά σε συνεχείς αλλαγές, από τη στιγμή που η Άλαμπα δεν ήταν σε θέση να… απειλήσει. Κόλσον και Μπόλντγουιν είχαν πάρει τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα από το τέλος της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 25’ να είναι στο 75-58, με τον Ουέμπ να αναλαμβάνει δράση στα τελευταία λεπτά της περιόδου και τη Μακάμπι μπροστά με 81-66.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Άλμπα κατέρρευσε, έμεινε από δυνάμεις, έμεινε από ενέργεια και η Μακάμπι με σερί 10-1 στο πρώτο πεντάλεπτο, ουσιαστικά «σφράγισε» την νίκη της, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται απολύτως φυσιολογικά.

Τα Δεκάλεπτα: 29-14, 58-42, 81-66, 102-81