Επίθεση… αυτοκτονίας της Μονακό στο Τελ Αβίβ, με τη γαλλική ομάδα να πετάει στα σκουπίδια διαφορά 19 πόντων (21-40) και να γνωρίζει την ήττα από τη Μακάμπι με 78-70 πριν αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (21/10, 21:00).

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς «κεντούσε» στο παρκέ για περίπου 18 λεπτά, όμως στη συνέχεια… χάθηκε στο παρκέ, είχε τον Μάικ Τζέιμς σε τραγική μέρα (0/7 τρίποντα) και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Τελ Αβίβ λίγες ώρες πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για το ματς με τον Παναθηναϊκό.

«Αφεντικό» στο ματς η Μονακό

Η Μακάμπι μπήκε… φορτσάτη στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 7-2 στο 3′, με τη συνέχεια ωστόσο να είναι εντελώς διαφορετική. Η Μονακό βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με ένα επιμέρους 2-11 πέρασε μπροστά στο ματς με 9-13. Στο 7′ οι Μονεγάσκοι έφτασε και στο +8 (12-20), με τον Λόιντ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, που βρέθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά με 14-20.

Πήρε… φωτιά ο Λόιντ και η διαφορά στο +11

Αν στην πρώτη περίοδο ο Λόιντ είχε βρει ρυθμό, στη δεύτερη απλά πήρε… φωτιά! Ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/7 βολές και οδήγησε τη Μονακό στο +11 της ανάπαυλας. Η Μονακό ήταν το απόλυτο αφεντικό στο δεκάλεπτο, με τη γαλλική ομάδα να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά, να φτάνει στο +14 (16-30) στο 13′ αλλά να μην σταματάει εκεί. Στο 16′ η Μονακό ακούμπησε τη διαφορά των 19 πόντων (21-40), με τη Μακάμπι στο φινάλε του πρώτου μέρους με ένα επιμέρους 10-2 να καταφέρνει να μειώσει τη… ζημιά και να μειώνει σε 31-42, δίνοντας ενδιαφέρον στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο προβάδισμα η Μονακό, «ζωντανή» η Μακάμπι

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Κάτας συνέχισε από εκεί που είχε μείνει στο τέλος του ημιχρόνου και έριξε τη διαφορά με το «καλημέρα» σε μονοψήφιο αριθμό (34-42) στο 21′, με τη Μονακό να παίρνει ανάσα με τρίποντο του Ντιαλό και να επιστρέφει στο +11 (37-48) στο 23′. Οι φιλοξενούμενοι παγιοποίησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους και στο 26′ διαμόρφωσαν το 44-56, με τον Λόιντ να φτάνει στους 20 και να καλύπτει το κενό του Τζέιμς, που ήταν εξαιρετικά άστοχος με 0/5 τρίποντα. Ο Οκόμπο στο 28′ με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έγραψε το 46-59, αποκαθιστώντας την τάξη, αλλά προσωρινά. Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε σε 52-59 και έβαλε… φωτιά στην τελευταία στροφή του ματς.

Ολοκλήρωσε το comeback η Μακάμι, «αυτοκτονία» για τους Μονεγάσκους!

Ο ΝτιΜπαρτολομέο με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 55-59, με τη Μακάμπι να «τρέχει» σερί 9-0 και τον Μπόλντγουιν να φέρνει το ματς σε απόσταση βολής στο 32′ (57-59), με το επιμέρους σκορ να είναι πλέον στο 11-0. Στο 32′ ο Κάρσον ισοφάρισε σε 59-59, με το ματς να ξεκινάει και πάλι από την αρχή. Στο 33′ η Μακάμπι ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback και πέρασε μπροστά με 61-59, με το σερί να φτάνει στο 15-0 και τη Μονακό να μην μπορεί να βρει καν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Λόιντ ήταν αυτός που έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τους Μονεγάσκους μετά από σχεδόν 5 λεπτά με τον Τζέιμς στο 34′ να κάνει το 61-63. Ουίλμπεκιν και Λορένζο Μπράουν έδωσαν και πάλι προβάδισμα στη Μακάμπι με 67-63 στο 35′. Ο Μπλοσομγκέιτ με τρίποντο μείωσε σε 68-66 στο 36′, με τον Τζέιμς να έχει 0/7 τρίποντα και όλα να κρέμονται από μία κλωστή. Ο Μπόλντγουιν στα 43″ έδωσε προβάδισμα με 4 πόντους στη Μακάμπι. Ο Ντιαλό στα 34″ έχασε δύο βολές και τον Κόλσον με 2/2 στα 23″ να διαμορφώνει το 74-68. Ο Τζέιμς βρήκε επιτέλους πόντους από την γραμμή, έκανε το 74-70, αλλά ο Άνταμς με βολές και πάλι έκανε το 76-70, με τη Μακάμπι να φτάνει στη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70