Ο Παναθηναϊκός, κοίταξε κατάματα τη Μονακό για 28 λεπτά, όμως μετά οι περιορισμένες επιλογές στο rotation οδήγησε τους παίκτες να ξεμείνουν από δυνάμεις και το σκορ ξέφυγε με τη Μονακό να παίρνει μια άνετη νίκη.

Ακόμα μία ήττα «έγραψε» το κοντέρ του Παναθηναϊκού στην Euroleague. Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί για 28 στο Μονακό, αλλά ένα 11-0 σερί της ποιοτικής ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν αρκετό για να… καθαρίσει την αναμέτρηση και στη συνέχεια να μπουν διαστάσεις θριάμβου από την μεριά των Γάλλων. Το «τριφύλλι» δεν είχε πολλές επιθετικές λύσεις, είδε τους περισσότερους παίκτες του να περνούν… κάτω από τον πήχη και ο Χρήστος Σερέλης δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση με δεδομένες τις σημαντικές απουσίες (Νέιτ Ουόλτερς, Δημήτρης Αγραβάνης, Αρτούρας Γκουντάιτις).

Ο Β’ Γύρος της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης είναι εδώ και καιρό… διαδικαστικός για τους «πράσινους», οι οποίοι υποχώρησαν στο 8-19 και δεν μπορούν να διαφοροποιήσουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Αντιθέτως, η γαλλική ομάδα ανέβηκε στο 17-10 και παρέμεινε σταθερά εντός της πρώτης τετράδας, που οδηγεί στο πλεονέκτημα έδρας.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Άλφα Ντιαλό (18 πόντοι με 4/7 τρίποντα και 8 ριμπάουντ), Τζόρνταν Λόιντ (18 πόντοι με 4/6 τρίποντα), με τον Μάικ Τζέιμς να μένει στα… ρηχά (11π. με 5/13 σουτ και 2 ασίστ). Σε ακόμα πιο ρηχά νερά, βέβαια, κινήθηκε ο Ντουέιν Μπέικον, που είχε 10 πόντους με 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Διψήφιος ήταν ο Ματέους Πονίτκα (11π.), «πληγώθηκε» από τα πολλά λάθη ο Παναθηναϊκός (10 ασίστ/ 17 λάθη).

Ο Παναθηναϊκός βρήκε 7π. από τον Ματέους Πονίτκα νωρίς στο παιχνίδι (8-9 στο 4′), όμως οι Μονεγάσκοι «απάντησαν» γρήγορα και πήγαν στο +6 (16-10 στο 6′ με 3/6 τρίποντα των γηπεδούχων). Το στοιχείο που είχε ενδιαφέρον στα πρώτα λεπτά ήταν η επιλογή του Χρήστου Σερέλη να «ρίξει» τον Γ. Καλαϊτζάκη στο μαρκάρισμα του Μάικ Τζέιμς. Το «μελανό σημείο» για το «τριφύλλι» στην 1η περίοδο ήταν -ως συνήθως φέτος- η αναλογία ασίστ/ λαθών (2 ασίστ/ 4 λάθη), με τον Άλφα Ντιαλό να κάνει… ζημιά (8π., 3ασ.) και την ομάδα από το Πριγκιπάτο να έχει το προβάδισμα (21-17 στο 10′).

Η περιφερειακή άμυνα της ελληνικής ομάδας πήρε κακό βαθμό και ο… καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε από τους Γάλλους για το 31-22 στο 13′ (με 6/11 3π. και 11π. του Τζόρνταν Λόιντ με 4/4 εντός πεδιάς). Ήταν φανερό πως οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το τέμπο του συνόλου του Σάσα Ομπράντοβιτς, με την κατάσταση να γίνεται ακόμα πιο δύσκολη μετά το 3ο φάουλ του Μάριους Γκριγκόνις (6π., 2ρ.) και το +10 της Μονακό (35-25 στο 16′). Το παρκέ στο “Gaston Medecin” έμοιαζε κατηφορικό (42-30 στο 18′), αλλά δυο τρίποντα του Πάρις Λι και του Ματ Τόμας κράτησαν τους «πράσινους» (42-36 στο ημίχρονο).

Ο Ντουέιν Μπέικον είχε 0/3 σουτ στο πρώτο μέρος και μια… νωθρή παρουσία, αλλά στην επανάληψη βρήκε δύο διαδοχικά τρίποντα και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (46-46 στο 22′), «σβήνοντας» το -12. Ήταν ένα σημείο της αναμέτρησης που ο Λι ανάγκαζε τον Λόιντ σε λάθη και ματς παρέμενε μοιρασμένο (51-51 στο 25′). Ένα μικρό «ξέσπασμα» της περιφερειακής γραμμής των Γάλλων έδωσε «ανάσες» στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς (59-53 στο 27′ με 5π. του Μάικ Τζέιμς σε εκείνο το δίλεπτο), αλλά ο Λι «μάζεψε» και πάλι το σκορ (60-57 στο 29′). Οι «πράσινοι» μπορούσαν να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο… κολλημένοι στον σβέρκο της Μονακό αλλά δυο κακές τους επιλογές «πληρώθηκαν» και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +7 (64-57 στο 30′).

Τα λάθη συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους, ο Τσίμα Μονέκε έκανε καλή δουλειά στη ρακέτα. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα παραπάνω για τον Παναθηναϊκό, που δεν έβρισκε σκορ και έβλεπε τον Μπέικον να χάνει διαδοχικά σουτ, με τη διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιες τιμές (68-57). Το τρίποντο του Ντιαλό έμοιαζε με την προσπάθεια που θα «καθάριζε» την αναμέτρηση (71-57 στο 34′) και πράγματι έτσι ήταν. Επί της ουσίας, οι Μονεγάσκοι «έτρεξαν» ένα σερί από το 60-57 στο 29′ σε 71-57 στο 34′, πήγαν για πρώτη φορά στο +14 και δεν… κοίταξαν ξανά πίσω τους. Σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» γνώρισε την… κατάρρευση με τη διαφορά να φτάνει «φλερτάρει» με τους 20π. (82-62 στο 38′). Έτσι, οι ανώτεροι Γάλλοι «κλείδωσαν» την 17η νίκη τους στη φετινή Euroleague (84-70).

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.