Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη πήρε εύκολα τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου (62-74) στη Γερμανία για την πρεμιέρα της Euroleague.

Με ορμή και πολλή ενέργεια μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε που προηγήθηκε με 0-7 και 6-17 χάρη στους Καλάθη και Πιέρ, αλλά είδε την Μπάγερν να επιστρέφει για το 19-21 στο 10′. Με την ίδια… συνταγή συνέχισε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανοίγοντας πάλι την απόσταση σε διψήφια νούμερα (23-36) με τον Γεκιρί να δίνει πόντους στη ρακέτα, όμως με Χάντερ και Ουίνστον οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-40 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα. Κάπως έτσι σταθεροποίησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (44-57) και στην τέταρτη περίοδο την αύξησαν έως τους 20 πόντους (54-74), με τους Βαυαρούς να έχουν εγκαταλείψει από νωρίς κάθε προσπάθεια επανάκαμψης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74