Ο Παναθηναϊκός είδε κατάματα την έκτη του ήττα στη φετινή Euroleague, όμως ο φοβερός και τρομερός Ντέρικ Ουίλιαμς με 26 πόντους και απίστευτες άμυνες, του έδωσε τη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια με σκορ 88-85. Για το τριφύλλι εντυπωσιακοί ήταν οι Ουόλτερς με 18 πόντους και Λι με 16, ενώ ο Γκουντάιτις έδωσε μεγάλες κάτω από τις δύο ρακέτες, καλύπτοντας και τον μέτριο Παπαγιάννη. Το τριφύλλι πήρε την τρίτη του νίκη στη φετινή Euroleague και αγόρασε χρόνο και ψυχολογία, ενόψει Βιλερμπάν την προσεχή Παρασκευή.

To τριφύλλι μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι και επεδίωξε να δώσει γρήγορο στο ματς, όμως το αρχικό 5-2, διαδέχτηκε ένα 1-9 σερί από τους Ιταλούς με τον Ντάνιελ Χάκετ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και να γράφει το 6-11. Η είσοδος του Τεόντοσιτς έδωσε άλλη πνοή στη Βίρτους που έγινε πιο απρόβλεπτη στο παιχνίδι της και ο Οτζελέγε, πέτυχε εύκολους πόντους. Αντίθετα ο ΠΑΟ σκόραρε με μεγάλο ζόρι και το 12-20, ίσως και να είναι κολακευτικό για το σύνολο του Ράντονιτς.

Οι επιθέσεις των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκαν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λι να βγάζει ενέργεια στην άμυνα και τον Ουόλτερς να πετυχαίνει ένα δύσκολο τρίποντο. Ο Οτζελέγε συνέχισε το κρεσέντο του και το 17-27, ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε θεαματικά, όμως κάποιες ατομικές ενέργειες των Μπέικον και Γκουντάιτις, έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (24-28), όμως η πράσινη εικόνα ήταν προβληματική. Η Βίρτους σίγουρα έμοιαζε να είναι ένα σύνολο πιο δεμένο από την ελληνική ομάδα και με πιο ξεκάθαρες ιδέες στο παιχνίδι της. Ο Λούντμπεργκ δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα και το 35-41, ήταν κυρίως δικό του έργο. Το τρίποντο του Ουίλιαμς έγραψε το τελικό 38-41 του πρώτου ημιχρόνου, που αφήνει τους πράσινους ευχαριστημένους, καθώς η απόδοση τους ήταν ξανά κάτω του μετρίου.

Η Βίρτους μπήκε και πάλι εξαιρετικά στην αναμέτρηση με τον Οτζελέγε να κάνει θραύση στην επίθεση και κυριολεκτικά να μην έχει αντίπαλο. Ο Παπαγιάννης έχανε σχεδόν όλες τις μάχες από τον Ζαιτέ, ενώ και ο Μπέικον έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου. Οι Ιταλοί με τρίποντο του Οτζελέγε πέρασαν μπροστά με οχτώ πόντους, όμως ο Ουόλτερς, που ήταν όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους, είτε με άμυνες, είτε με τρίποντα, έφερε τούμπα το παιχνίδι και το 56-55, ξεσήκωσε ολόκληρο το ΟΑΚΑ. Μάλιστα αυτό συνεχίστηκε και στα επόμενα, αφού οι Λι και Ουίλιαμς πήραν τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη τους κι άρχισαν να ευστοχύν από την περιφέρεια. Ο Τεόντοσιτς απάντησε με δύο δικά του τρίποντά, όμως το buzzer beater του Αμερικανού φόργουορντ, έγραψε το 67-62 και το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν αίμα κι άμμος.

Ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ του αγώνα, έβγαζε ενέργεια, όμως η ξεκούραση των Ουόλτερς και Λι, έστω και για δυο τρία λεπτά, αποδείχτηκε ευεργετική για τους Ιταλούς, που πήραν τα πάνω τους και μείωσαν σε 71-68 με καλάθι του αεικίνητου Ζαϊτέ. Ο Γκουντάιτις είχε κουραστεί αρκετά και ο Ράντονιτς άργησε να βάλει τον Γιώργο Παπαγιάννη στο παιχνίδι. Ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε μεγάλο σουτ, ο Λούντμπεργκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Οτζελέγε έκανε το 74-73 με δύο λεπτά ν’ απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Ο Μπέικον έκανε μία κακή προσπάθεια, με τον Τεόντοσιτς να εκμεταλλεύεται την επόμενη κατοχή και με πολύ δύσκολο τρίποντο να κάνει το 74-76, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Ο Μπέικον έχασε ένα ελεύθερο τρίποντο, ο Ζαϊτέ αστόχησε σε lay up κι ευτυχώς για τους πράσινους, ο Λί σκόραρε στην επόμενη κατοχή και το 76-76 ήταν γεγονός με έντεκα δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη. Ο Τεόντοσιτς πήρε την επίθεση για τους Ιταλούς αστόχησε, με τον Λι να προσπαθεί για ένα σουτ πίσω από το κέντρο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι κι έτσι οδηγηθήκαμε σε πεντάλεπτη παράταση.

Η Βίρτους σκόραρε πρώτη με τον Ζαϊτέ, όμως ο ΠΑΟ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ισοφάρισε με τον Ουίλιαμς και πήρε το προβάδισμα μ’ένα πολύ δύσκολο χουκ από τον εξουθενωμένο Γκουντάιτις. Οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε κακές επιθέσεις, όμως ο Χάκετ με μεγάλο τρίποντο, έγραψε τ 80-83 με ένα λεπτό για τη λήξη της αναμέτρησης.Ο Μπέικον με γκολ-φάουλ ισοφάρισε το ματς σε 83-83 και το θρίλερ καλά κρατούσε. Ο Λούντμπεργκ με lay up έκανε το 83-85, όμως ο Ουίλιαμς με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 16 δευτερόλεπτα ν’απομένουν για το τέλος. Ο Λούντμπεργκ έκανε επιθετικό φάουλ στον Ουίλιαμς και πολλά θα κρίνονταν από τις βολές του Μπέικον. Ο Αμερικανός τις έβαλε και τις δύο, ο Τεόντοσιτς έκανε ένα σουτ της απελπισίας κι έτσι το τριφύλλι πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη (88-85), που τον ανεβάζει βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85