Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλο νικητής του αιώνιου ντέρμπι, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με σκορ 71-78. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο υπαρχηγός Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους, ενώ πολύτιμοι ήταν οι Μακίσικ (10π.) και Σπανούλης (9π.). Για τον Παναθηναϊκό που αλήθεια είναι ψάχνεται ο Μάεκους Φόστερ με 15 και ο Παπαπέτρου με 14 ήταν οι καλύτεροι για το συγκρότημα του Γιώργου Βόβορα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας εξαιρετικές άμυνες με αποτέλεσμα ο Πρίντεζης να είναι αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα έπειτα από 2:30 λεπτά στην πρώτη περίοδο. Με τον Σαντ Ρος στον άσσο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά στην επίθεση, ο Σάικς πέρασε άμεσα στη θέση του, όμως σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός με καλές συνεργασίες μέσα από το ζωγραφιστό είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με 2-8 στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα τη δίοδο προς το καλάθι του «τριφυλλιού» έφτασαν στο 5-12 και έτσι ο Γιώργος Βόβορας κάλεσε αμέσως το πρώτο του τάιμ άουτ 3:36 πριν το τέλος της περιόδου. Ο άστοχος Παναθηναϊκός έμεινε πίσω ακόμα και με -12 (7-19), μείωσε προσωρινά με συνεχόμενους πόντους του Όγκαστ, όμως ένα τρίποντο του Σπανούλη με τη λήξη της κόρνας έγραψε το 12-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει κακές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός παρουσιάζονταν διαβασμένος και κυρίαρχος στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα στο 14’ ο Τζένκινς να διαμορφώσει το 18-33 και να αναγκάσει τον Γιώργο Βόβορα να πάρει ακόμα ένα τάιμ άουτ προκειμένου να δώσει τις οδηγίες που θα επέτρεπαν στους «πράσινους» να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς. Ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιους πόντους με τον Κασελάκη να χτυπάει πάνω στο Σπανούλη, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό αφού κάποια λάθη και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδιναν συνεχώς ευκαιρίες στον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Μπαίνοντας στο τελευταίο ενάμισι λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί καλών συμπεριφορών σε άμυνα και επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη κατάφερε ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο (35-44) πηγαίνοντας παράλληλα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε διαβασμένος στην τρίτη περίοδο, χτυπώντας στο χαμηλό ποστ με τον Γιώργο Πρίντεζη, ενώ στην περιφέρεια είχε τα κατάλληλα όπλα (Σλούκας, Μακίσικ), ώστε να φθείρει τον αντίπαλό του. Ο Παναθηναϊκός από τη μεριά του, αμυντικά αδυνατούσε να σταθεί, όμως επιθετικά δεν ήταν κακός με τον Παπαπέτρου να είναι ηγέτης σ’εκείνο το διάστημα. Οι Πειραιώτες έμοιαζαν πιο τακτοποιημένοι στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι άμυνες του Παπαγιάννη και η αφύπνιση του Μήτογλου, έγραψαν το 57-62 και η τελευταία περίοδος, θα ήταν ντέρμπι ολκής.

Πολύ σκληρή έγινε η αναμέτρηση στο τέλος και οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες. Ο Ολυμπιακός μπορεί να είδε τον μεγάλο του αντίπαλο να μειώνει στους τέσσερις πόντους (58-62), όμως με υπομονή και μυαλό, έπαιξε με την απειρία του αντιπάλου του. Ο Μακίσικ με σωστές άμυνες και μερικά λέι απ, θα υποστηρίζαμε πως έσβησε τα όνειρα του Παναθηναϊκού, αφού η κούραση και τα τρίποντα, αποδείχτηκαν καταστροφικά. Οι ερυθρόλευκοι είναι πιο έμπειροι, πιο περπατημένοι και το 71-78 ήταν λογικό αποτέλεσμα με βάση την απόδοση των δύο αντιπάλων.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78