Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, τον οδήγησε σε μια δύσκολη επικράτηση επί της Άλμπα, στην πρώτη συνάντηση των δυο ομάδων στο Βερολίνο.

Το πρώτο από τα δύο φιλικά των δύο ομάδων στο Βερολίνο… βάφτηκε «ερυθρόλευκο». Ο Ολυμπιακός είχε καλή εικόνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο (23-16 το επιμέρους), έδειξε καλή εικόνα στην άμυνα και τελικά κέρδισε την Άλμπα με 78-71. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Άαρον Χάρισον να… βγαίνει μπροστά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε πως, σιγά – σιγά, αποκτά χημεία.

Εντελώς ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν προβλήματα στην άμυνα, αλλά είχαν σταθερά επιθετικές λύσεις με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και είχε σταθερά απαντήσεις στα καλά plays του Ρενέσες, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-39). Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το διάστημα ξεχώρισαν οι Λαρεντζάκης και Ζαν Σαρλ, με την ενέργειά τους στην άμυνα, καθώς και ο Χάρισον, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για τους Γερμανούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με προσωπικό ρεσιτάλ του Σίκμα, που ισοφάρισε σε 43-43 και έφερε ξανά το παιχνίδι στο σημείο μηδέν. Από εκεί πάντως πήρε… ενέργεια ο Ολυμπιακός, ο οποίος ανέβασε στροφές και κυριάρχησε, με ένα σερί 19-8, το οποίο του έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (51-62) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν πλέον «ερυθρόλευκο» και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13 (56-69) στο 32ο λεπτό. Η Άλμπα πάντως δεν παράτησε το ματς και έδειξε διάθεση να κυνηγήσει για την ανατροπή, κάτι που αποτυπώθηκε σε συνεχόμενα καλάθια και στο 71-73, με σερί 15-4. Ο Μάρτιν έδωσε ανάσα με καλάθι – φάουλ (71-76), οι Γερμανοί δεν βρήκαν χώρο για καλάθι και ο Σπανούλη διαμόρφωσε το τελικό 78-71, που… συνοδεύει το πρώτο φιλικό των δύο ομάδων, προτού τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Παρασκευή (25/9).

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78