Στην εκκίνηση του δεύτερου γύρου της Ευρωλίγκα, η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχτηκε την Μπουντούτσνοστ και με φοβερό (κατά διαστήματα) μπάσκετ, ξεκίνησε με το δεξί, αφού κέρδισε με 111-94. Στο 8-8 η ομάδα του Πιανιτζιάνι, στο 3-13 η ομάδα του Ρέπεσα.

Με καταιγιστικό ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι η Αρμάνι Μιλάνο, που προηγήθηκε με 10-2 μετά από 2′. Η συνέχεια άνηκε εξ ίσου στους γηπεδούχους, με τον Κουζμίνσκας να κάνει… πάρτι και να εκτελεί την Μπουντούτσνοστ με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο! Ακόλουθος του Λιθουανού, ήταν ο Μάικ Τζέις, που είχε φτάσει τους 10. Από τους φιλοξενούμενους στους 11 ήταν ο Μπιτάτζε, ενώ 6 είχε ο Κότι Κλαρκ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα 16 πόντων των Ιταλών (36-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ έδειχνε πως μπορεί να αντιδράσει, κατάφερε να μειώσε μέχρι τους 9, αλλά ο Γκουντάιτις (10π. 7ριμπ.) κρατούσε σε δηψίφια επίπεδα την διαφορά της Αρμάνι. Το ημίχρονο έκλεισε στο + 11 (56-45) για την ομάδα του Πιανιτζιάνι, που είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 9/17 τρίποντα.

Στο ίδιο μήκος κύματος ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να διατηρούν συνεχώς δηψίφιες διαφορές. Στους 19 είχε φτάσει ο Κουζμίνσκας, στους 13 ο Μήτσοφ, με τον Μπέρτανς να έχει 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, εξαιρετικός ήταν ο 19χρονος ψηλός, Μπιτάτζε να έχει φτάσει τους 22. Στο 82-66 έκλεισε η περίοδος.

Στο τελευταίο μέρος όλα έμοιαζαν διαδικαστικά και στο τέλος, έτσι αποδείχθηκαν. Η ομάδα από την Ποντγκόριτσα προσπάθησε να αντεπιτεθεί, έφτασε μια φορά στο -9, ωστόσο, η Αρμάνι είχε… βάλει το νερό στο α αυλάκι και κατάφερε να πάρει το ρόζ φύλλο του αγώνα με το τελικό 111-94.

Τα δεκάλεπτα: 36-22, 56-45, 82-66, 111-94.