Ωραίο και ανατρεπτικό ματς απόψε στην Αγγλία ανάμεσα στη Σίτι και τη Λίβερπουλ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 2-1 τελικό σκορ.

Απίθανο ματς με τον Αγουέρο “χρυσό” σκόρερ για τους “Πολίτες” και να φτάνει τα 250 τέρματα στην καριέρα του. Ο Φιρμίνο το γκολ για την ομάδα  του Κλοπ και ο Σανέ το νικητήριο για τη Σίτι.

Το ματς ξεκίνησε με τους “κόκκινους” να πιέζουν ψηλά από τα πρώτα λεπτά. Στο 8′ είδαμε την πρώτη ωραία στιγμή της Λίβερπουλ με την μπάλα να περνάει την σέντρα και έπειτα από μια… καραμπόλα παρ’ ολίγο να βρει δίχτυα αν δεν μπλόκαρε ο Έντερσον. Δέκα λεπτά αργότερα ακόμα μια τρομερή ευκαιρία χάθηκε με τον Μανέ να πλασάρει στο δοκάρι και τον Στόουνς να σώζει τελευταία στιγμή τη φάση. Η Σίτι από την άλλη έπαιζε ωραία μπάλα αλλά μέχρι το 30′ δεν είχε καταφέρει να περάσει ψηλά και να έχει ούτε μία τελική. Τελικά όμως δεν χρειάστηκε και πολλές… Ο Αγουέρο με ένα απίθανο γύρισμα και ένα “τρελό” σουτ από κλειστή γωνία σκόραρε στο 41′ για το 1-0, αφήνοντας τον Λοβρέν να κοιτάει… αποσβολωμένος για το τι είχε γίνει.

Αυτά ως προς το πρώτο μέρος του αγώνα γιατί στο δεύτερο οι ρυθμοί ανέβηκαν. Η ομάδα του Κλοπ έψαξε από την αρχή το γκολ της ισοφάρισης και αφού δεν ήρθε στο 63′ από το σουτ του Αρνολντ που έσωσε ο Κομπανί παρά το λάθος του Έμερσον, ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Στο 64′ ο Ρόμπερτσον “μοίρασε” μια φοβερή μπαλιά στον Φιρμίνο και εκείνος έστειλε μαεστρικά την μπάλα μέσα στην εστία για το 1-1. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ. Στο 74′ ο Σανέ έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ αφού “έπιασε στον ύπνο” της άμυνα της Λίβερπουλ και με πολύ ωραία μπαλιά πέτυχε το 2-1. Μέχρι το τέλος είδαμε αρκετές ακόμα ευκαιρίες που όμως δεν είχαν την ίδια επιτυχημένη κατάληξη.

Η Σίτι κατάφερε να πάρει τη νίκη και το “τρίποντο” χωρίς όμως και πάλι να πλησιάζει απειλητικά τους “κόκκινους” που βρίσκονται φυσικά στην κορυφή και στο +4.