Η Άλμπα Βερολίνου πέρασε από το Αστρομπάλ με 82-80 για την 27η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την Βιλερμπάν στην έκτη διαδοχική της ήττα στην Euroleague.

Οι Γάλλοι έπαιζαν χωρίς το μεγάλο τους όπλο, τον Οκόμπο, και όντας εκτός ρυθμού το τελευταίο χρονικό διάστημα, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση παρά τη μεγάλη τους προσπάθεια στο φινάλε για να γυρίσουν το παιχνίδι από το -8.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Σμιθ με 16 πόντους και καθοριστική άμυνα στο τέλος, ο Μάτισεκ πρόσθεσε 13 πόντους και οι Λο, Τίμαν από 12 και 10 αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 22 πόντους που πάντως στο τέλος δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση, ενώ ο Λακόμπ σταμάτησε στους 18 πόντους

Με αυτή τη νίκη η Άλμπα πήγε στο 9-16 καταφέρνοντας να πιάσει στις νίκες τη Βιλερμπάν που έπεσε στο 9-17 με τις δύο ομάδες πάντως να μένουν ακόμα μακριά από την οκτάδα και τα πλέι οφ.

ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει κάτοχο πέντε φορές και την Άλμπα να πηγαίνει μέχρι το 12-16, αλλά την περίοδο να κλείνει στο 21-21. Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με Βιλερμπάν και Άλμπα να μένουν κοντά στο σκορ, με τους Γερμανούς να φτάνουν ξανά στο ισχνό +4 στο 27′ (33-37), αλλά τους γηπεδούχους να αντιδρούν και παίρνοντας πόντους από τους Τζόουνς και Νάιτ προσπέρασαν με 40-37. Ωστόσο, ο Τίμαν και ο Μπλατ με τρίποντο έγραψαν το 40-43 του ημιχρόνου και ένα μίνι σερί 0-6 για τους Γερμανούς.

ΞΕΦΥΓΕ ΜΕ +11 Η ΑΛΜΠΑ

Το ίδιο δυνατά μπήκε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Άλμπα που κατάφερε να αποσπαστεί με 11 πόντους διαφορά από τη Βιλερμπάν (43-54) χάρη σε τρία διαδοχικά τρίποντα και με κύριο δράστη ξανά τον Σμιθ. Και εκεί που έδειχναν οι φιλοξενούμενοι πως έχουν το πάνω χέρι και τον ρυθμό του αγώνα, οι Γάλλοι ξύπνησαν και με τον Λακόμπ να πετυχαίνει 8 αναπάντητους πόντους έτρεξαν σερί 11-0 (55-54), προτού η Άλμπα ανταπαντήσει για το 55-60 στο 30′

Το ματς ήταν ξανά ντέρμπι και η Άλμπα κατάφερε να διατηρείται μπροστά μέχρι τα μέσα της περιόδου, με διαφορές πάντως όχι μεγαλύτερες των τριών πόντων. Ο Λακόμπ συνέχισε να σκοράρει, το ίδιο έκανε και ο Τζόουνς βάζοντας τη Βιλερμπάν επικεφαλής με 68-66, όμως ο Σμιθ με ακόμα μία τρίποντη βόμβα έκανε το 68-71 στο 36′. Σε εκείνο το σημείο η Βιλερμπάν έδειχνε να μην έχει σωστές επιθετικές επιλογές, κάτι που έβρισκε όμως η γερμανική ομάδα με αποτέλεσμα να πάει στο καθοριστικό 72-80 (39′) χάρη σε Τίμαν και Λο. Στο τέλος το ματς πήγε στη διαδικασία των βολών, με τη Βιλερμπάν να μειώνει σε 80-81 στα 5” χάρη σε 6 πόντους του Τζόουνς. Στο τέλος ο Σίκμα έβαλε μόνο τη δεύτερη βολή και στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς κόπηκε από τον Σμιθ.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82