Η Μπαρτσελόνα έδειξε χαρακτήρα και πέρασε με 2-4 από το Diego Maradona σε βάρος της Νάπολι, παίρνοντας την πρόκριση στους «16» του Europa League. Πρόκριση για Ντόρτμουντ, Μπέτις.

Η ανοδική πορεία των Blaugrana συνεχίζεται. Αφού πάτησε στην 4η θέση της La Liga, η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ έφτασε και στην πρόκριση στους «16» της δεύτερης της τάξει διοργάνωσης μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Νάπολι. Οι Blaugrana μετά το 1-1 στο Camp Nou, πήραν προβάδισμα από νωρίς στον ιταλικό νότο και με 2-4 πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στο 8’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ της Νάπολι, ο Αντάμα Τραορέ κουβάλησε την μπάλα και έβγαλε μόνο του τον Τζόρντι Αλμπα που έκανε το 0-1 και στο 13’ με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ στο παραθυράκι εκτός περιοχής, ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έγραψε το 0-2. Στο 23’. Ινσίνιε μείωσε σε 1-2 με πέναλτι για τους Partenopei, όμως στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Πικέ με το αριστερό έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους Καταλανούς (1-3).

Στην επανάληψη, οι Blaugrana έδωσαν χαρακτήρα party στη μεγάλη πρόκριση, καθώς στο 59’ ο Αντάμα Τραορέ έδωσε τη δεύτερη ασίστ του στον αγώνα. Ο Ισπανός βγήκε από δεξιά και έδωσε στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος με καταπληκτικό πλασέ με-τη-μία βρήκε το παραθυράκι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 1-4. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε μειώνοντας για την Νάπολι στο 87′ ο Πολιτάνο.

Στα άλλα ματς των playoffs του Europa League, η Ρέιντζερς ολοκλήρωσε το «μπαμ» αποκλείοντας την Ντόρτμουντ. Μετά τη νίκη με 2-4 στην Γερμανία, οι Σκωτσέζοι πήραν 2-2 στην έδρα τους, με ακόμα δύο γκολ του Ταβερνιέ, και έκαναν check-in για τους «16». Μπέλιγχαμ και Μάλεν, είχαν βάλει προσωρινά μπροστά στο σκορ την BvB.

Πρόκριση και για την Ρεάλ Μπέτις, η οποία μετά τη νίκη με 2-3 στο πρώτο σκέλος κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, κράτησε το ματς στην Ανδαλουσία στο 0-0 και πήγε και εκείνη στη επόμενη φάση.