Τεσσάρα στις Σέρρες, πεντάρα στην Τούμπα! Και στο ρελαντί, ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε τον Πανσερραϊκό στο «σπίτι» του (5-0) και σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου – Μίλησαν τα δικά του παιδιά!

Με μία ισοπεδωτική εμφάνιση στις Σέρρες, ο ΠΑΟΚ είχε κάνει από τον πρώτο αγώνα το καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου (0-4). Στην Τούμπα παίχτηκε η τελευταία πράξη. Το τυπικό της υπόθεσης. Και στο ρελαντί, ο Δικέφαλος δεν είχε (και πάλι) αντίπαλο. Ο Πανσερραϊκός αποδείχθηκε ξανά εύκολη «λεία» για τους Θεσσαλονικείς.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και χωρίς άγχος για τις δύο ομάδες, η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία είχε την υπογραφή του Πανσερραϊκού μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα «λιοντάρια» εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Νάσμπεργκ, ο Σοφιανός έκλεψε την μπάλα, βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Άλεξιτς «σέρβιρε» ξανά για τον Σοφιανό, ο οποίος και στην δεύτερη απόπειρά του, βρήκε απέναντί του τον Σέρβο πορτιέρε.

Από το 15′ και έπειτα, ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να έχει τη μπάλα στα πόδια του, να βγάζει αυτοματισμούς και να πατάει με μεγαλύτερη ευκολία στην περιοχή του αντιπάλου του. Και από τον εξαιρετικό συνδυασμό των Αντρίγια – Σάστρε από τα δεξιά, βρήκε στο πρόσωπο του Τζίμα αυτό που έψαχνε. Ο 18χρονος επιθετικός τσίμπησε τη μπάλα από το γύρισμα του Ισπανού και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τον Δικέφαλο.

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Μιχαηλίδης έδωσε στον Αντρίγια που διέσχισε το μισό γήπεδο και με με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κατσίκα για το 2-0. Τα credits της επίμαχης φάσης ανήκουν και στον Μάρκος Αντόνιο που ανοίγει υπέροχα το χώρο για τον συμπαίκτη του με τη διαγώνια κίνηση που έκανε…

Με το δείκτη του σκορ στο 2-0, ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκός αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μόνο που με την έναρξη του β΄μέρους, ο Σάστρε έγινε αλλαγή λόγω διαχείρισης και στα δεξιά της άμυνας επιστρατεύθηκε ο… Ράχμαν Μπάμπα. Απόντος -φυσικά- του Αντρέ Βιεϊρίνια, την ώρα που ο Γιόνι Ότο ήταν εκτός αποστολής καθώς μετρά μόλις μία προπόνηση με τους Θεσσαλονικείς.

Σαν σε επανάληψη, η μεγάλη στιγμή στην επανάληψη του αγώνα ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους. Από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Άλεξιτς έπιασε την κεφαλιά με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς και εν συνεχεία ο Μασκανάκης αστόχησε… Στο 56΄ήταν η σειρά του Κατσίκα να φωνάξει «παρών» όταν ο Κωνσταντέλιας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η άμυνα του Πανσερραϊκού δεν απομάκρυνε και ο Τζίμας επιχείρησε το σουτ αλλά ο πορτιέρε του Πανσερραϊκού τον σταμάτησε.

Στα αξιοσημείωτα του β΄ημιχρόνου η πρώτη συμμετοχή του Αντρέ Ρικάρντο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Το ματς προσφερόταν για δοκιμές και ο Ραζβάν Λουτσέσκου μοίρασε απλόχερα ευκαιρίες, επιστρατεύοντας και τον 23χρονο χαφ από τον πάγκο. Και στο 82΄ ο Πορτογάλος ανταπέδωσε την εμπιστοσύνη και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 3-0, μετά από γύρισμα του Ράφα Σοάρες απ΄τα αριστερά.

Non stop ΠΑΟΚ «χτύπησε» και στον αιφνιδιασμό. Στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, με τα εναπομείναντα λεπτά να φαντάζουν διαδικαστικά, ο Μπράντον δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κατσίκα και κατέληξε στα δίχτυα για το 4-0.

Με Κωνσταντέλια όμως μέσα στο γήπεδο, κανένα παιχνίδι του Δικεφάλου δεν τελειώνει παρά μόνο με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο «Ντέλιας» δημιούργησε για τον εαυτό του και πέτυχε ο ίδιος ένα πανέμορφο τέρμα. Με τρομερό κοντρόλ μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον αντίπαλο πορτιέρε για το τελικό 5-0!