Ο Παναθηναϊκός ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής στην αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως και πάλι έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το παρκέ της Wizink Center. Το τελικό 76-66 είναι απόλυτα δίκαιο με τον Γκάμπριελ Ντεκ να σημειώνει 20 πόντους, ενώ καθοριστικοί για τους Μαδριλένους ήταν οι Σέρχιο Γιουλ (7π.) και Τζέφρι Τέιλορ (10π.).

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τους Ντεκ και Τέιλορ να είναι οι πυλώνρς της επίθεσης των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ρίξει το τέμπο της αναμέτρησης, με τον Μακ να τα πηγαίνει αρκετά καλά, όμως όσο ο Νέντοβιτς ήταν κακός, το τριφύλλι δεν είχε καμία τύχη. Ο Τέιλορ τον έπαιζε overplay, αμυντικά ο Σέρβος δεν υπήρχε, όπως και ο Όγκαστ και το 25-12 ήταν λογικό σκορ ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άδειος από ιδέες στην επίθεση του, ενώ στα μετόπισθεν τα πράγματα ήταν ακόμη χειρότερα. Η διαφορά κλάσης των δύο συλλόγων ήταν εμφανής και η αλήθεια είναι πως οι Ισπανοί έπαιζαν στο ρελαντί, ενάντια σε μία ομάδα χωρίς ποιότητα. Δεν μπορούμε να σχολιάσουμε πολλά πράγματα, αφού οι δύο ομάδες ήταν η μέρα με τη νύχτα. Ο Αλοθέν έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του, ο Ταβάρες έπαιζε στο χαλαρό και ο πάντα σοβαρός Κοζέρ έβαλε ξεκούραστα 11 πόντους. Για τον ΠΑΟ ο Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με οχτώ πόντους, όμως το 49-27 αποτύπωνε ξεκάθαρα πως αυτό το ματς ήταν μεταξύ Γολιάθ και Δαυίδ.

Η τρίτη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική για το τριφύλλι. Ο Κάτας εμπιστεύτηκε τους Μποχωρίδη και Φόστερ κι αυτοί δεν τον απογοήτευσαν. Βέβαια τ’αμυντικά προβλήματα παρέμεναν άλυτα, αφού ο Ντεκ είχε βαρεθεί να εκτελεί lay up, κόβοντας στο καλάθι των αντιπάλων του. Ήταν πραγματικά ρίμα για την ελληνική ομάδα, που προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, όμως τα παιδαριώθη λάθη στα μετόπισθεν, έγραψαν το 64-50 με δέκα λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα στο τέλος και η αλήθεια είναι ως προβλημάτισε την αντίπαλό του. Ο Μάρκους Φόστερ βρήκε τη χαμένη του αυτοπεποίθηση, χάρη στην ελευθερία κινήσεων που του έδωσε ο Όντετ Κάτας. Επιπλέον η ζώνη των πρασίνων, βραχυκύκλωσε τη Ρεάλ, η οποία κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης έχασε με διάστρεμμα τον πολύτιμο Κάρολ. Το 66-61 άφηνε περιθώρια διπλού, όμως ένα τρίποντο του Αμπάλντε, διέλυσε γρήγορα γρήγορα, κάθε σκέψη νίκης. Ο Σέρχιο Γιουλ με νέο σουτ τριών πόντων, έβαλε ταφόπλακα στα σχέδια παικτών και προπονητή και το τελικό 76-66, έδωσε στη Ρεάλ τη νίκη και στον Παναθηναϊκό ηρεμία, ώστε να πάει με καλή ψυχολογία στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια στο βράδυ της Παρασκευής.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66