Ο Λούκας Βιλντόζα μαχόταν μόνος του κι η Βίρτους υποχρέωσε τον Ερυθρό Αστέρα στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, ισοφαρίζοντάς τον, στον βαθμολογικό πίνακα της Ευρωλίγκα.

Με τη ρακέτα του Ερυθρού Αστέρα ανοιχτή σαν τριαντάφυλλο και τον Μίλος Τεόντοσιτς σε δαιμονιώδη κατάσταση, η Βίρτους Μπολόνια έφτασε να είχε 8/8 δίποντα και 50% στα τρίποντα. Γι’ αυτό έβαλε 15 πόντους πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το τετράλεπτο (15-4, 3:30) και με 27-9 πριν το τέλος της περιόδου. Τελικώς αυτή έκλεισε με σκορ 30-14.

Ο Λούκα Βιλντόζα προσπάθησε να «σουλουπώσει» την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους (40-29, 16’) καθώς η δική του δράση έδωσε ρυθμό στην επίθεση. Η Βίρτους δεν λειτούργησε το ίδιο αποτελεσματικά στην επίθεση, αλλά αντέδρασε σωστά επιμένοντας στο inside παιχνίδι, «ταΐζοντας» τους ψηλούς κι έτσι δεν επέστρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάσει περισσότερο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (48-35ημ.).

Ο Κάιλ Ουίμς είχε 3/3 τρίποντα στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου κι αυτό βοήθησε τη Βίρτους στη διατήρηση της διαφοράς (59-44, 24’). Οι προσπάθειες του Ερυθρού Αστέρα για επιστροφή στο παιχνίδι ήταν ημιτελείς καθώς κάθε φορά που ήταν σε θέση μείωσης της διαφοράς σε μονοψήφιο νούμερο αστοχούσε σε ελεύθερα σουτ (62-47, 25:30) γεγονός το οποίο μάλλον έφερε και την απογοήτευση καθώς η διαφορά πήγε στο +19 (70-51) για τους γηπεδούχους στο τέλος της περιόδου.

Η συνέπεια της Βίρτους στην επίθεση διέγραψε κάθε σκέψη επιστροφής στους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα (76-57, 33′). Δεν είχαν εξάλλου και τον τρόπο καθώς πλην του Βιλντόζα δεν είχαν άλλον τρόπο εκτέλεσης με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο κενό απόδοσης που είχαν οι γηπεδούχοι στα επόμενα τρία λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας δεν μάζεψε τη διαφορά όσο θα έπρεπε (76-62, 36′). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έπαιζαν περισσότερο για την τελική διαφορά (81-69, 39′). Η Βίρτους ήθελε τουλάχιστον δέκα πόντων και το πέτυχε χάρη σ’ ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72

Η Βίρτους Μπολόνια κυκλοφόρησε υπέροχα την μπάλα, είχε συνεργασίες και εκτέλεση από κοντινή απόσταση, όταν χρειάστηκε έβαλε και μακρινά σουτ κι ας μην τελείωσε το παιχνίδι με καλό ποσοστό ευστοχίας. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ευάλωτος στη ρακέτα.

Η Βίρτους στηρίχθηκε στην ομαδική δουλειά και την επιθετική πολυφωνία. Ο Τόρνικε Σενγκέλια έκανε καλό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ.