Η Βίρτους Μπολόνια έκανε ότι ήθελε, στον αγώνα με τη Βαλένθια και την νίκησε με 89-59, δίνοντας σημάδι στον Παναθηναϊκό, για το επόμενο τους παιχνίδι.

Εκμεταλλευόμενη την απουσία του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, η Βίρτους Μπολόνια πραγματοποίησε μια κυριαρχική εμφάνιση και επικράτησε με 89-59 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague, πριν επισκεφθεί το ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (23/11, 21:00). Αμφότερες οι ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 4-4.

Η Βίρτους έγινε κυρίαρχος με το καλημέρα και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 24 πόντους (35-11) στο 15′, ενώ τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο +17 (42-25), με τους Κορντινιέ και Μίκι να μετρούν ήδη από 10 πόντους.

Με 6/10 τρίποντα στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έφτασε ξανά να προηγείται με 24 πόντους (66-42, 30′). Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ άνετη νίκη πριν την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Βίλιους, Ζαμόισκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 42-25, 66-42, 89-59

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική η Βίρτους θα έρθει στο ΟΑΚΑ για να παίξει με τον Παναθηναϊκό (23/11, 21:00) και η Βαλένθια θα υποδεχτεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (22/11, 21:30).