Η Ζάλγκιρις χάρη στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο κατόρθωσε να ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της στην Euroleague, κερδίζοντας με 82-79 μέσα στην Μπολόνια. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κίναν Εβανς στην επιστροφή του στα παρκέ μετά τον σοβαρό τραυματισμό

Tο ντεμπούτο του Λούκα Μπάνκι στην Euroleague με την Βίρτους δεν συνδυάστηκε με τον ιδανικό τρόπο. Η Ζάλγκιρις με μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο κατάφερε να αλώσει την Μπολόνια, καθώς επικράτησε με 82-79 μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ.

Ο Κίναν Έβανς στην επιστροφή του στα παρκέ μετά από τον περσινό σοβαρό τραυματισμό, ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του και με 26 πόντους (4/6 τρ.) χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Καθοριστικός ήταν και ο Ουλανόβας με 11 πόντους και καθοριστικές άμυνες στο φινάλε.

Για την Βίρτους, που βρισκόταν για μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ και φαινόταν να ελέγχει τον ρυθμό, ξεχώρισε ο Τζόρνταν Μίκι με 18 πόντους και ο Τορνίκε Σενγκέλια με 17.

Νωθρό ξεκίνημα…. σερί 11-0 και στο +8 η Βίρτους

Η Ζαλγκίρις ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση αποκτώντας μια διαφορά 8 πόντων (2-10 στο 5’) με την Βίρτους να είναι ιδιαίτερα άστοχη. Ωστόσο με ένα σερί 8-0 κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς (10-10 στο 6’). Ωστόσο τα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου ανήκαν εξολοκλήρου στην ιταλική ομάδα, η οποία με ένα σερί 11-0 με κύριο εκφραστή των Κορντινιέ πήρε διαφορά 8 πόντων (21-13 στο 9’) με το τέλος του δεκαλέπτου να την βρίσκει στο +8.

Σερί στο… σερί και ξανά στο παιχνίδι η Ζάλγκιρις

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Μπολόνια διατηρούσε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (28-18 στο 12’) με τον Κίναν Έβανς να ρίχνει την διαφορά στους 6 (31-25 στο 15’). Όμως η ομάδα του Μπάνκι με ένα επιθετικό ξέσπασμα και σερί 9-0 ανέβασε και πάλι την διαφορά (40-25 στο 17’). Η λιθουανική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της και με τρία τρίποντα, ένα του Μήτρο Λονγκ και δυο του Μάνεκ κατόρθωσε να ρίξει την διαφορά στους 5 (42-37) με το τέλος του ημιχρόνου.

Εκπληκτική άμυνα της Βίρτους, αντέδρασε η Ζάλγκιρις

Η Ζάλγκιρις εκκίνησε το δεύτερο ημίχρονο έτσι όπως άφησε το πρώτο. Ο Ντίμσα με καλάθι και φάουλ του έφερε τον αγώνα σε ισορροπία (44-44 στο 22’) και τοι παιχνίδι έμοιαζε αμφίρροπο. Ένα γρήγορο σερί 5-0 έβαλε και πάλι μπροστά τους Ιταλούς, οι οποίοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό αποκτώντας και πάλι μια καλή διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου (56-46 στο 25’). Η ασφυκτική άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι δεν άφηνε χώρους στην Ζάλγκιρις, η οποία δεν μπορούσε να μείωσε το σκορ με τον Καζίς Μακσβίτις να καλεί συνεχόμενα ταίμ-αουτ προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ένα σερί 8-0 για τους Λιθουανούς ήταν αρκετό για να βάλει και πάλι φωτιά στο ματς (63-56 στο 29’) δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.

Πιο ψύχραιμη στο φινάλε η Ζάλγκίρις και ιδανική πρεμιέρα

Η Βίρτους Μπολόνια θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού αποκτώντας μια διαφορά 7 πόντων (69-62 στο 32’). Δυο άμυνες του Χάκετ ξεσήκωσαν το φίλαθλο κοινό και έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση στο σύνολο του Λούκα Μπάνκι να φτάσει στην νίκη, ωστόσο η Ζαλγκίρις καιροφυλακτούσε, καθώς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Το παιχνίδι κυμαινόταν στους 5-7 πόντους (73-67 στο 35’). Οι επιθέσεις των δυο ομάδων δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικές στην τελευταία περίοδο (8-9 σε 6’) με τον Κίναν Έβανς να ισοφαρίζει τον αγώνα με τρίποντο (73-73 στο 37’) και με δυο βολές του να δίνει προβάδισμα μετά από πολύ ώρα για την ομάδα του (73-75 στο 38’). Ο Αμερικανός γκαρντ της Ζάλγκιρις και πάλι με δικό του τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων (74-80 στο 39′) χαρίζοντας τελικά την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 42-37, 65-58, 79-82.