Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Ισραήλ, δεινοπάθησε σε μερικά διαστήματα, αλλά άντεξε στην πίεση της Μακάμπι Χάιφα και με το 0-0 διατηρήθηκε στη κορυφή του ομίλου.

Ορθιος έμεινε ο Παναθηναϊκός στο «καμίνι» της Χάιφα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ισραήλ Μακάμπι, έχοντας ως κορυφαίο τον «κέρβερο» Αλμπέρτο Μπρινιόλι και με την αποψινή λευκή ισοπαλία (0-0) φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου του στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οι πράσινοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να αποδράσουν με το τρίποντο στις φάσεις του Παλάσιος και του Μπερνάρ στις καθυστερήσεις. Πέραν του εκπληκτικού Μπρινιόλι σπουδαία απόδοση είχε ο Αράο.

Το πρώτο ημίχρονο του αποψινού αγώνα στη Χάιφα τα είχε όλα εκτός από γκολ. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα υψηλός από το ξεκίνημα, με τους πρωταθλητές Ισραήλ να επιλέγουν μεγάλες μπαλιές προς το επιθετικό τους τρίτο για να διασπάσουν την πίεση ψηλά του Παναθηναϊκού, στοχεύοντας το κέντρο της πράσινης άμυνας (Γέντβαϊ, Σένκεφελντ) και την αριστερή πλευρά (Χουάνκαρ).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ακουμπήσει τη μπάλα στον «target man», Ιωαννίδη, και να εκμεταλλευτεί την ποιότητα του Μπερνάρ στο σετ παιχνίδι, έχοντας αρκετές καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με κυριότερη το δοκάρι του Ιωαννίδη με καρφωτή κεφαλιά, μετά από υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Βιλένα (17’), αλλά και παρόμοια προβλήματα για να παραβιαστεί η εστία του Μπρινιόλι.

Ο Ιταλός πορτιέρε δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε αποκρούοντας δύο φορές σουτ του Νταβίντ (7’, 14’) κι ένα του Χαλαϊλι (20’). Ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 39’ όταν σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από λάθος διώξιμο του Χουάνκαρ στο δεύτερο δοκάρι.

Το τριφύλλι εκτός από το δοκάρι του Ιωαννίδη, απείλησε με αξιώσεις στο 19’ μετά από προσωπική ενέργεια του Ελληνα επιθετικού που καθυστέρησε να σουτάρει και κόπηκε εντός περιοχή και στο 26’, σε δύο περιπτώσεις.

Η πρώτη σε σουτ του Βιλένα που πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι και η δεύτερη με τον Σεκ να κάνει σπουδαίο όσο και σωτήρια τάκλιν πριν σουτάρει ο Μπερνάρ, παίρνοντας την μπουκιά απ’ το στόμα του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού.

Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό δημιουργήθηκε και στο 34’ μετά από ωραία σέντρα του Βιλένα και κεφαλιά του αμαρκάριστου Μαντσίνι από το ύψος της μικρής περιοχής, άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει θέματα στον άξονα της μεσαίας γραμμής και στις μεγάλες μπαλιές στην πλάτη της άμυνάς του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι μπήκε πολύ δυνατά και βρέθηκε κοντά στο γκολ τόσο στο 47’ με τον Βιλένα να κόβει σωτήρια το σουτ του Τσέρι από το ύψος του πέναλτι, όσο και στο 52’ μετά από κεφαλιά του Νταβίντ που κόντραρε στον Σένκεφελντ και βγήκε κόρνερ και το 58’ σε τετ α τετ του Νταβίντ που έβγαλε ο Μπρινιόλι.

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ έπαιρνε ολοένα και περισσότερα ρίσκα στο παιχνίδι της και ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βρει χώρους σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Στο 63’ ο Σένκεφελντ με τρομερό τάκλιν πρόλαβε τον Νταβίντ πριν σουτάρει, σε τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στη μάχη τους Τζούρισιτς και Σπόραρ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπρινιόλι στο 71’ έκανε φανταστική απόκρουση σε κεφαλιά εξ επαφής του Χαλαϊλι, ενόσω η Μακάμπι έψαχνε απεγνωσμένα τη νίκη.

Στο 86’ ο Βαγιαννίδης με πανέμορφη ενέργεια από δεξιά άλλαξε τη μπάλα με τον Τζούρισιτς και γύρισε στον Παλάσιος το σουτ του οποίου από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 90+1’ η κεφαλιά του Γέντβαϊ πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι των Ισραηλινών.

Στο 90+2’ ο Μπερνάρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά προτίμησε να κάνει πάσα στον Μλαντένοβιτς αντί να σουτάρει χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να αποδράσει με το διπλό από το Ισραήλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μεσαγιέ Ντέγκου / 4-3-3): Κεούφ, Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ (69’ Μοχαμάντ), Κορνούντ, Σάμπια (68’ Πιερότ), Καφουμάνα, Ζάμπερ, Χαλαϊλι (84’ Σίμπλι), Τσέρι, Νταβίντ (76’ Ραφαέλοφ), Σουράνοφ (46’ Τσέρι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (78’ Βαγιαννίδης), Γέντβαϊ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (88’ Μλαντένοβιτς), Τσέριν (67’ Τζούρισιτς), Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι (78’ Παλάσιος), Ιωαννίδης (67’ Σπόραρ), Μπερνάρ.