Η ΑΕΚ (0-4) είδε τις τελευταίες της ελπίδες να… σβήνουν σε ένα ματς τριών παρατάσεων! Ηττήθηκε από τη Χαποέλ Χολόν (2-2) με σκορ 112-108. Απίθανη εμφάνιση από τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (40π.), εξαιρετικός ο Τζόρνταν ΜακΡέι (27π.).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς ιδανικά στο παρκέ. Μετά το 0-6 της Χολόν, ήρθε ένα σερί 16-0 για να δώσει στην ομάδα του Ηλία Ζούρου προβάδισμα 10 πόντων από νωρίς.

Ωστόσο, μακριά απ’ αυτό τα μαντάτα για την Ένωση δεν ήταν τόσο θετικά, αφού η επικράτηση του Προμηθέα απέναντι στη Μούρθια (79-78) έκαναν το έργο της ΑΕΚ ακόμη πιο δύσκολο.

Η Χολόν, παρά το μικρό ρόστερ αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το δικό της επί μέρους (2-9) για να μειώσει στους 3 (18-15).

Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει επτά παίκτες στη λίστα των σκόρερ, με τον ΜακΡέι να ξεκινάει με όρεξη το ματς, τον Αγραβάνη να βοηθάει στα ριμπάουντ και το σκορ.

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος δεν ήταν ίδια για την Ένωση. Τα αβίαστα λάθη, έδωσαν την ευκαιρία στη Χολόν να κλέψει μπάλες (5), ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ πρόσφεραν εύκολους πόντους στους Ισραηλινούς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκλήρώθηκε με σκορ 38-36.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τη Χολόν να παίρνει το πρώτο προβάδισμα μετά το 7-6 (38-40), ενώ στη συνέχεια δύο τρίποντα από τους Αμίρ και Μίσγκαβ έφεραν τους Ισραηλινούς στο +6 (40-46).

Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει το καλό κομμάτι της Χολόν, με τον Ραντλ να σημειώνει τρία απανωτά τρίποντα, τα οποία έδωσαν προβάδισμα ενος πόντους (51-50).

Κάτι που αποδείχτηκε προσωρινό, καθώς η Χολόν… έτρεξε το ρυθμό και βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, για το 57-61.

Στο ξεκίνημα της 4ης, ο Κουζμίνσκας πήρε… μπροστά. Σημείωσε επτά σερί πόντους (2 δίποντα, 1 τρίποντα) και έφερε την μπροστά στο σκορ με 64-63.

Αλλά και σε εκείνο το σημείο η Χολόν είχε τις λύσεις. Με μπροστάτρη τον Χέρβεϊ στην άμυνα και εκτελεστή τον Μπερνς, επέστρεψε στην κεφαλή του σκορ (66-69).

Ο Μπερνς αποδείχτηκε σε παίκτη – κλειδί για την εξέλιη του αγώνα, καθώς συνέχισε να δίνει σκορ στην ομάδα, δημιουργώντας μπελάδες τόσο στον Χολ, όσο και στον Καράμπελα.

Ο Κουζμίνσκας συνέχισε το κρεσέντο του στην 4η περίοδο, μετρώντας 15 πόντους στην 4η περίοδο (74-73).

Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και κατάφερε με ένα λέι απ του ΜακΡέι (55 δευτερα πριν το τέλος) να πάρει… αέρα 4 πόντων (77-73).

Ο Κρίφορντ μείωεε (77-75), ο ΜακΡέι αστόχησε και ο ΜακΚόλ ισοφάρισε με εύκολο λέι απ. Το ρολόι έχει ακόμα 8.4 δεύτερα.

Η ΑΕΚ έχασε την επαναφορά, ο ΜακΚόλ έκλεψε και πήρε δύο βολές. Αστόχησε και στις δύο (!), αλλά η ΑΕΚ, με 4 δεύτερα στο ρολόι, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ούτε αυτή την επίθεση. Παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΜακΡέι ξεκινησε με 6 απανωτούς πόντους (83-79). Η Χολόν κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου (85-85) και να έχει τη δυνατότητα να περάσει μπροστά στο σκορ.

Και το έκανε με τον Μίσγκαβ, τρίποντο και 85-88, 30 δεύτερα πριν το τέλος. Το σερί των Ισραηλινών έφτασε στο 7-0. Ο Κουζμίνσκας το σταμάτησε από τη γραμμή των βολών (2/2 και 87-88),

Ο Κρόφορντ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές (87-90). Ο ΜακΡέι αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Κουζμίνσκας με επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε δύο βολές: 2/2 για το 89-90.

Η ΑΕΚ πίεσε στην επαναφορά, ο Κρόφορντ υπέπεσε σε λάθος και η τελευταία κατοχή ανήκει στην ΑΕΚ. Ο Ραντλ κέρδισε το φάουλ, πήγε στις βολές, αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη για το 90-90. Η Χολόν δεν έκανε επίθεση και το ματς οδηγήθηκε σε 2η παράταση!

«Αυτοκτονία» σε ένα λεπτό!

Ο Κουζμίνσκας ξεκίνησε το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με 7 σερί πόντους, φτάνοντας στους 28 από την 4η περίοδο και μετά! Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 7 πόντων (97-90). Μάλιστα, η ΑΕΚ διεκδίκησε ακόμη και την κάλυψη της διαφοράς.

Αλλά απανωτά λάθη έβαλαν τη Χολόν ξανά στο ματς, ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 100-100! Και φυσικά, η ΑΕΚ στην κρίσιμη επίθεση έκανε λάθος! Τρίτη παράταση!

Μετά από τέσσερα λεπτά, η Χολόν με τον Χανότσι να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι πήρε το πρόβάδισμα με 110-106. Ο Καράμπελας με δύο βολές μείωσε, αλλά ο Χόλινς αστόχησε σε ανάποδο λέι απ.

Η τύχη του αγώνα ήρθε στα χέρια του Μίσγκαβ, με 14.5 δευτερα για το φινάλε της 3ης παράτασης. Αστόχησε και στις δύο, αλλά ο Καράμπελας έκανε λάθος, έχασε την κατοχή.