Το Περιστέρι τα έπαιξε όλα για όλα στην Σμύρνη κόντρα στην Καρσίγιακα, αλλά γνώρισε την ήττα στην Τουρκία με 93-88 και βλέπει το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι να οδεύει προς το τέλος του.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήγε στην Τουρκία για να παίξει το τελευταίο της χαρτί στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, όμως στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις και ιδέες και επιστρέφει στη Ελλάδα με άδεια χέρια (0-3), την ίδια στιγμή που η Καρσίγιακα πέτυχε την πρώτη της νίκη (1-2) στη φάση των «16».

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε πολύ γρήγορα στο ματς να προηγηθεί με 0-6 στο 2′ χάρη σε 4 πόντους του Ντάνγκουμπιτς. Η Καρσίγιακα όμως απάντησε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Μάρτιν «έτρεξε» ένα σερί 9-0 για να προηγηθεί με 9-6 στο 5′. Η ομάδα του Σπανούλη όμως και πάλι με τον Ντάνγκουμπιτς (6 π.) πήρε προβάδισμα με 9-10 στο 6′ με επιμέρους 4-0. Το πρώτο πρόβλημα για το Περιστέρι ήταν τα 3 φάουλ που συμπλήρωσε 4:18 πριν το τέλος της περιόδου ο Λοβ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στη συνέχεια στο προβάδισμα σε ένα άτυπο μπρα-ντε-φερ. Ο Χουγκάζ με τρίποντο στο 9′ έκανε το 17-19, με το Περιστέρι να προηγείται με 18-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Χίλιαρντ με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ισοφάρισε σε 21-21 με τρίποντο, με τον Ράγκλαντ στο 13′ να δίνει και πάλι προβάδισαμ στην ομάδα των δυτικών προαστίων με 24-26. O Mήτρου-Λονγκ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 24-28, με τον Χίλιαρντ (7 π., 2/2 τριπ.) να απαντά όμως με τρίποντο και φάουλ στο 14′ για το 28-28. Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος (10 π., 3/3 τριπ.) και στο 15′ με του 3ο του σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 31-28, με τον Μπράουν να διαμορφώνει το 33-28 για το 9-0 σερί της Καρσίγιακα, που είχε συνολικά 5/6 τρίποντα (83%). Ο Κάρεϊ στο 16′ με φόλοου-κάρφωμα έκανε το 37-30, με τον Μπράουν στο 17′ και πάλι με τρίποντο και φάουλ να δίνει στους γηπεδούχους αέρα 9 πόντων (41-32) για πρώτη φορά. Το Περιστέρι δεν άφησε την Καρσίγιακα να ξεφύγει και με σερί 4-0 και πρωταγωνιστή τον Ράγκλαντ (6 π., 6 ασ.) μείωσε σε 41-36 στο 18′. Ο Ντάνγκουμπιτς (11 π.) στο 19′ με τρίποντο έκανε το 43-39, για να κλείσει το ημίχρονο η ομάδα του Σπανούλη στο -2 (46-44).

Το Περιστέρι μπήκε «καυτό» στην τρίτη περίοδο και με τρία σερί τρίποντα από τους Ράγκλαντ (2) και Λοβ πέρασε μπροστά με 46-53 στο 22′, «τρέχοντας» σερί 11-0 (μαζί με το τέλος του ημιχρόνου), με τον Ράγκλαντ να φτάνει τους 12 πόντους και να έχει ήδη 9 ασίστ. Η Καρσίγιακα δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και με τον Σιπάχι στο 24′ μείωσαν σε 51-54, με τον Χίλιαρντ στο 25′ με τρίποντο (14 π., 4/6 τριπ.) να ισοφαρίζει σε 54-54. Ο Αμερικανός άσος βρήκε και πάλι ρυθμό και από την περιφέρεια εκ νέου (5/7 τριπ.) έδωσε προβάδισμα στην Καρσίγιακα με 57-54 και ολοκλήρωσε το σερί 8-0. Το Περιστέρι απάντησε με δικό του 4-0 για το 57-58 στο 27′ με τον Τόμπσον, με τον Σιπάχι (16 π.) με προσωπικό σερί 5-0 να διαμορφώνει το 62-58 στο 28′. Ο Χαλτάλι μάλιστα στο 29′ έστειλε την Καρσίγιακα στο +6 (64-58), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 68-63.

Το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο ήταν αποφασισμένο να τα δώσει όλα στο παρκέ, με τον εξαιρετικό Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο να μειώνει σε 68-66 στην έναρξη του δεκαλέπτου, με την Καρσίγιακα όμως να απαντά άμεσα και να παίρνει διαφορά 8 πόντων (74-66) στο 33′ με βολές του ΜακΚόλουμ. Η ομάδα του Σπανούλη με 4-0 και τον Λοβ μείωσε σε 74-70, όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και πήγαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 35′ (81-70). Ο Μπράουν μάλιστα στο 36′ διαμόρφωσε το 86-74, με τον Κάρεϊ στο 37′ να γράφει το 89-76 και να ρίχνει τίτλους τέλους στο ματς που ολοκληρώθηκε με 93-88.

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88