Το Περιστέρι των πολλών απουσιών έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και “πάλεψε” μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο απέναντι στην Τενερίφη, όμως υπέστη την ήττα με 72-68, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι παίκτες της Τενερίφης μπορεί να είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, όμως το τεχνικό επιτελείο της ελληνικής ομάδας με εξαιρετικό κοουτσάρισμα έφτασε μία “ανάσα” από το να “κλέψει” τη νίκη, που τελικά κατέληξε σε ισπανικά χέρια.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-7 μετά το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι, όμως οι Ισπανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Λόπες. Ο Σκούτσι Σμιθ με τρίποντο έκανε το 10-13, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-13.

Η Τενερίφη συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και αφού έφτασε το σερί της στο 15-0 έκανε το σκορ 25-13, με τον Σκορδίλη να σκοράρει για το 25-15 και να βάζει τέλος στους συνεχόμενους πόντους των αντιπάλων. Ο Σερμαντίνι δέσποζε κάτω από τα δύο καλάθια και χωρίς να έχει αντίπαλο έκανε το 29-21 και στην συνέχεια το 35-23 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χουέρτας είχε πάρει τα ηνία της Τενερίφης και σε συνεργασία με τον Σερμαντίνι έβαλαν δύσκολα στην άμυνα του Περιστερίου στην τρίτη περίοδο. Το τρίποντο του Βραζιλιάνου έκανε το 38-26, με το δύσκολο καλάθι του Γκρέι να μειώνει σε 42-34. Οι Ισπανοί μπορεί να είχαν το προβάδισμα, όμως δεν εντυπωσίαζαν με την απόδοσή τους και δεν έμοιαζαν άτρωτοι. Στα δύσκολα ο Χουέρτας ανέλαβε ξανά δράση και με τέσσερις πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 51-40, ενώ η περίοδος έκλεισε στο +9 για τους γηπεδούχους (51-42).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημαντικά σημάδια βελτίωσης στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με τον Χάτσερ να αφυπνίζεται και να σκοράρει δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 51-50. Στην αντίπερα όχθη ο Ντίεθ πέτυχε 7 αναπάντητους πόντους για το 58-50, όμως οι Γκρέι και Χάτσερ βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 58-55. Σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο η Τενερίφη βρήκε τρίποντο με τον Γιούστα για το 61-57, ενώ το λάθος του Χάτσερ έδωσε το δικαίωμα για το 63-57, 4′ πριν το τέλος. Το Περιστέρι δεν άφηνε τους αντιπάλους του να ξεφύγουν και με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να μειώσει με τον Αγραβάνη σε 66-62. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χουέρτας με τρίποντο “μαχαιριά” έκανε το 71-65, όμως ο Γκρέι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 71-68, 9″ πριν το τέλος. Η βολή του Σερμαντίνι διαμόρφωσε το τελικό 72-68 και έφερε την πρώτη ήττα της σεζόν για την ελληνική ομάδα.

Την διαφορά για τους νικητές έκαναν οι Ντίεθ και Σερμαντίνι με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Περιστέρι ξεχώρισαν οι εντυπωσιακοί Γκρέι και Χάτσερ με 26 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68.