Το Περιστέρι κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος απέναντι στην Στρασμπούρ και η γαλλική ομάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο BCL, με 77-57.

Η Στρασμπούρ αν και μετρούσε έξι διαδοχικές ήττες στην έδρα της, στο Basketball Champions League κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη φάνηκε να μένει από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σουτ από την περιφέρεια και με έλεγχο των ριμπάουντ να φτάνουν άνετα στη νίκη αν και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο. Για το Περιστέρι πολύ καλή παρουσία είχαν οι Πέτεγουεϊ και Γκρέι, που σημείωσαν από 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με το Περιστέρι όμως λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου να κάνει ένα σερί 8-0 και να παίρνει μια μικρή διαφορά (11-17).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Στρασμπούρ έριξε άμεσα τη διαφορά και ισοφάρισε σε 17-17. Ο Σαλούστρος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων για τον Περιστέρι (17-21) αλλά οι γηπεδούχοι με Γουεινράιτ και Μορίν πέρασαν μπροστά (22-21). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη συνέχεια με τον Γκρέι, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει πολύ καλή παρουσία (30-31). Ο Τζέφερσον με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά τη Στράσμπουργκ για το 33-31, ο Πέτεγουεϊ απάντησε επίσης από την περιφέρεια και το ημίχρονο βρήκε τους Γάλλους μπροστά με 36-34, με το Περιστέρι να έχει σημειώσει αρκετά λάθη (12).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Στρασμπούργκ προηγήθηκε με τους Κόλσον 40-34 και Τζέφερσον (43-36), διαφορά που έφτασε και στο +13 (51-38). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το ότι μπήκαν δυναμικά από την αρχή του δεκαλέπτου, με μπροστάρη τον Μπόχατσικ και είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ (31-15).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε το +14 για την ομάδα του Λάσι Τουόβι, με τους Γουέινραιτ και Τζέφερσον να ανοίγουν το προβάδισμα, ενώ με τρίποντο του Γουέινραιτ και πάλι η Στρασμπούρ προηγήθηκε και με +20, την ίδια ώρα το Περιστέρι έδειχνε ότι δεν μπορεί να βρει λύσεις δεχόμενο στα πρώτα επτά λεπτά του δεκαλέπτου, ένα επιμέρους σκορ 12-4. Η γαλλική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο στα τελευταία λεπτά , όπως φανερώνει και το επιμέρους 21-13, αλλά και το τελικό σκορ, 77-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44,77-57