Ο Τάισον Κάρτερ πραγματοποίησε μια εξωπραγματική εμφάνιση (35π.) και το Λαύριο «υπέταξε» την Νίζνι στην παράταση (95-86), παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στο ΣΕΦ.

Μια σπουδαία νίκη πήρε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που ανέβηκε στο 2-1 στο Basketball Champions League και έριξε παράλληλα τους Ρώσους στο 0-3. Το Λαύριο είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του και θα μπορούσε να πάρει την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο Πέτρος Γερομιχαλός αστόχησε σε μια κρίσιμη βολή. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να κερδίσουν, πράγμα που έκαναν.

Για να έρθει αυτή η νίκη το Λαύριο χρειάστηκε μια… ιστορική εμφάνιση του Τάισον Κάρτερ, που δείχνει πως σε αυτό το επίπεδο είναι παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά με ευκολία. Ο Αμερικανός γκαρτν είχε 35 πόντους (!) με καλά ποσοστά (8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές), καθώς και 6 ασίστ. Παράλληλα, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βασίλης Μουράτος (15π., 4ρ., 6ασ.) – Δημήτρης Κακλαμανάκης (10π., 13ρ.). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Ιβάν Στρέμπκοφ (21π. με 5/7 τρίποντα).

Το Λαύριο μπήκε στο ΣΕΦ χωρίς φρένα και με 9/10 σουτ και τρομερό ρυθμό έφτασε σε double score με το… καλημέρα (26-13 στο 6′). Για το «ξέσπασμα» των γηπεδούχων βασικός υπεύθυνος ήταν ο εντυπωσιακός Τάισον Κάρτερ (14π.). Ωστόσο, μετά το τάιμ άουτ οι Ρώσοι ισορρόπησαν την κατάσταση και επέστρεψαν για τα καλά στο ματς (28-27 στο 10′).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχασε την αμυντική της συγκέντρωση για λίγα λεπτά και η πιο έμπειρη Νίζνι έφερε… τούμπα το σκηνικό (33-37 στο 15′). Όμως, σε ένα ματς με σερί και από τις δύο μεριές, ο ελληνικός σύλλογος βρήκε ξανά τα πατήματά του μαζί με το σκοράρισμα του Κάρτερ (21π. με 4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/1 βολή) και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (49-44 στο 20′).

Η κυριαρχική εμφάνιση του Δημήτρη Κακλαμανάκη και τα καλά ποσοστά των παικτών του Χρήστου Σερέλη διατήρησαν το προβάδισμα του Λαυρίου (53-49 στο 25′), αλλά οι ποιοτικοί φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την επαφή με το σκορ (62-59 στο 30′). Στην τελευταία περίοδο η κατάσταση έμεινε ίδια και εξίδου μοιρασμένη με το Λάυριο να στηρίζεται στον σεληνιασμένο Κάρτερ (75-71 στο 36′) και την Νίνζι να βασίζεται στους Ιβάν Στρέμπκοφ και Μίκα Κουλάγκιν. Με το ματς στην… κόψη του ξυραφιού ο Κάρτερ έκλεψε μια κρίσιμη μπάλα και κάρφωσε για το +6 των γηπεδούχων (77-71). Όμως, όλα παρέμειναν ανοιχτά, με τον Κουλάγκιν και τον Τορόποφ να «τρέχουν» ένα 4-0 των Ρώσων (77-75 στο 38′).

Με 100” στο ρολόι ο Κάρτερ έχασε ένα λέι απ, αλλά ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις δεν μπόρεσε να γυρίσει το σκορ (άστοχο τρίποντο). Στη συνέχεια, ο Τζέρι Σμιθ σε μια κακή βραδιά (1/7 σουτ) έκανε το λάθος και στο 39′ κομβικός ο Τορόποφ οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών (77-77 με 2/2β.). Ο φοβερός και τρομερός Κάρτερ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και αφού τα έβαλε με όλη την άμυνα της Νίζνι σκόραρε για το 79-77. Με το ματς να έχει μια… τρελή εξέλιξη, ο Μάρκους Λιούις έκλεψε την μπάλα με 21” για το τέλος αλλά δεν μπόρεσε να βρει πάσα και έγινε το λάθος (παράβαση 8”), που έδωσε μια τελευταία επίθεση στους φιλοξενούμενους. Ο Τορόποφ αστόχησε δύο φορές κάτω από το καλάθι, αλλά το Λαύριο δεν μάζεψε το πιο κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ και ο Στρέμπκοφ έβαλε το 5ο τρίποντο του (5/5) για το 79-80.

Μετά το τάιμ άουτ οι γηπεδούχοι είχαν 4” και όλη η άμυνα της Νίζνι προσαρμόστηκε πάνω στον Κάρτερ. Ο Βασίλης Μουράτος είχε την ψυχραιμία να δει το κόψιμο του Πέτρου Γερομιχαλού που βρέθηκε κάτω από το καλάθι και κέρδισε το φάουλ. Όμως, ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε στην πρώτη βολή και τελικά έκανε το 80-80 (1/2β., 3” για το φινάλε). Ο Κουλάγκιν πέταξε την μπάλα πίσω από το κέντρο δίχως να βρει στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Γκόινς, Κάρτερ και Κακλαμανάκης πήγαν το Λαύριο στο +6, με την Νίζνι να χάνει διαδοχικά τρίποντα (86-80 στο 42′). Και τότε ήρθε η ώρα του αρχηγού. Οι Ρώσοι τα είχαν χαμένα, έπαιρναν κακές επιλογές και ο Μουράτος με 2/2β. (88-80) και ένα τρίποντο στη συνέχεια (91-82) «καθάρισε» την… μπουγάδα. Στο τελευταίο δίλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με το Λαυριο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη (95-86).

Τα Δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80.
Η Παράταση: 95-86.