Ο Ιωνικός γνώρισε την πρώτη ήττα του εντός έδρας από την Αντβέρπ (81-92), πληρώνοντας το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, την απουσία ψηλών και την κούραση.

Η πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση στην Νίκαια μετά από 37 χρόνια δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για τον Ιωνικό. Οι παίκτες του Κούρο Σεγούρα πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά οι αντικειμενικές δυσκολίες ήταν πολλές. Βασικότερη όλων η κούραση, καθώς ήταν το δεύτερο ματς του Ιωνικού μέσα σε 48 ώρες μετά από εκείνο στο ΟΑΚΑ. Την ίδια στιγμή, ξεκινώντας τον αγώνα, ο Ιωνικός είχε να αντιμετωπίσει ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Η απουσία καθαρού σέντερ (Όουενς και Μόουζες ήταν εκτός λόγω τραυματισμού) περιόριζε τις λύσεις του Κούρο Σεγούρα, ενώ την ίδια ώρα η έμπειρη Αντβέρπ είναι μία ομάδα που ξεχωρίζει για την αθλητικότητά της.

Σε κάθε περίπτωση, το παιχνίδι κρίθηκε στο γ’ δεκάλεπτο όταν το επιμέρους 14-33 έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα προς τους φιλοξενούμενους. Πολύ δυναμική η παρουσία του κόσμου των Νικαιωτών, καθώς περίπου 1.000 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο κλειστό του Πλάτωνα, δημιούργησαν μία καυτή ατμόσφαιρα και χειροκρότησαν τους παίκτες του Σεγκούρα στο φινάλε του ματς. Κορυφαίος για τον Ιωνικό (1-1) με 22 πόντους ήταν ο Ζερμάν, διψήφιοι και οι Μουστάφά, Χουγκάζ με 10 πόντους έκαστος. Για την Αντβέρπ (2-0) μεγάλη ζημιά έκαναν οι Χαντς (19π.) και Ροζίερς (17π.). Στις 22:30 γίνεται το άλλο ματς του 6ου Ομίλου ανάμεσα σε Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μονς.

Παρά το χάντικαπ στην frontline, ο Ιωνικός κατάφερε να φέρει σε απόλυτη ισορροπία το ματς χάρη στην επιθετική «ραψωδία» του συνήθους υπόπτου, Γιουτζίν Ζερμάν.Οι Βέλγοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (6-11 στο 3′) αλλά η δημιουργία του Αμερικανού και οι εκτελέσεις των Κολοβέρου, Γόντικα έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 14-11 (5′). Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ το τελευταίο πεντάλεπτο τα… καλάθια πήραν φωτιά, με τον Αρσενόπουλο να βρίσκει σκορ πίσω από τα 6,75μ. για το 24-24 της α’ περιόδου.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο. Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τον Γιώργο Γκιουζέλη να δίνει μάχες… δύο θέσεις πάνω από την κανονική του (αγωνίστηκε στο «5» ενώ είναι σμολ φόργουορντ) ο Ιωνικός δεν άφηνε το ματς να του ξεφύγει. Ο Νίκος Χουγκάζ έδινε την αναγκαία επιθετική ώθηση (29-28 στο 12′, 41-42 στο 18′) ο αγώνας παρέμενε ντέρμπι μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια (45-45 στο 20′).

Εκεί που τα πάντα άλλαξαν ήταν με την επιστροφή στο παρκέ. Η κούραση άρχισε σιγά σιγά να κάνει την εμφάνισή της, ενώ κάποιες διαιτητικές αποφάσεις έβγαλαν εντελώς εκτός ρυθμού τους παίκτες του Κούρο Σεγούρα. Την ίδια στιγμή η Αντβέρπ τιμωρούσε κάθε λάθος και στο τελευταίο 6λεπτο ήταν απόλυτο κυρίαρχος. Από το 55-51 με το καλάθι του Ζερμάν στο 24′ οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 3-27 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 19 πόντους (59-78 στο 30′). Κόφερ και Χαντς από πλευράς Αντβέρπ τράβηξαν κουπί επιθετικά και κάπως έτσι οι Νικαιώτες βρέθηκαν να με ένα βουνό μπροστά τους στην τελευταία περίοδο.

Παρά το δύσκολο του εγχειρήματος, ο Ιωνικός κατέθεσε μεγάλη ψυχή για να πετύχει μία απίστευτη ανατροπή. Με όπλο την καλή του άμυνα μείωσε στους 14 με τρίποντο του Αρσενόπουλου (66-80 στο 33′), ενώ με 2/2 βολές του Μουσταφά έστειλε την διαφορά σε μονοψήφια τιμή (73-82 στο 36′ και 76). Εκεί ο Ιωνικός χρειάστηκε ένα μεγάλο σουτ για να βάλει ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους Βέλγους, αυτό όμως δεν ήρθε ποτέ. Το τελικό αποτέλεσμα «έδειξε» 81-92 με τους Νικαιώτες να μένουν με το παράπονο αλλά να προσαρμόζονται σιγά-σιγά στην νέα πραγματικότητα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92