Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και Τσέισον Ραντλ έβαλαν 31 και 22 πόντους αντίστοιχα, για να οδηγήσουν την ΑΕΚ Betsson σε νίκη με 99-91 επί του ΠΑΟΚ. Κλείδωσε την 7η θέση και την πρόκριση στα playoffs της Stoiximan Basket League η Ένωση.

Την 7η θέση και την πρόκριση στα playoffs της Stoiximan Basket League εξασφάλισε η ΑΕΚ Betsson μετά τη νίκη της με 99-91 επί του ΠΑΟΚ στο άδειο -λόγω τιμωρίας- κλειστό των Άνω Λιοσίων το απόγευμα της Κυριακής (21/4), μία στροφή πριν από την ολοκλήρωση των playouts. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη της Ένωσης απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά, σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο συγκλονιστικός Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που πέτυχε double-double με 31 πόντους (6/9 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, ο επίσης πληθρωτικός Τσέισον Ραντλ με 22 πόντους (5/9 τρίποντα) και 4 ασίστ είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο για την Ένωση, σε ένα ματς που σούταρε με από την περιφέρεια (18/32 τρίποντα, 56%).

Από πλευράς Δικεφάλου του Βορρά ξεχώρισε ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 1 λάθος και 9 κερδισμένα φάουλ.

Πλούσιο σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς (28-29, 10′), το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο και βολή του Καράμπελα σε νεκρό χρόνο, την ώρα που ο Ραντλ μετρούσε ήδη 11 πόντους με 3/3 τρίποντα και από την άλλη ο Πόρτερ Τζούνιορ είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η σκυτάλη στο σκοράρισμα από πλευράς ΑΕΚ Betsson πέρασε στον Κουζμίνσκας, ο οποίος έβαλε 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο για να οδηγήσει την ομάδα του στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός καλαθιού (49-47, 20′), καθώς ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις με τους Μιχαλάκ και Φρίντρικσον.

Η Ένωση βρέθηκε στο +7 (63-56) στο 24′, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά πλησίασε στον πόντο (65-64) στο 26’30”. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε όμως να ξεφύγει εκ νέου και κλείσει την περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (78-68, 30′), με τον απίθανο Καράμπελα να νικάει ξανά το χρόνο και να βάζει ένα ακόμα τρελό buzzer-beater από πλάγια θέση και σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά των νικητών, που συνέχισαν να πυροβολούν από την περιφέρεια και πήραν τελικά τη νίκη με 99-91.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 49-47, 78-68, 99-91