Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε με πολύ καλό πρόσωπο μετά την επτάμηνη διακοπή, επικρατώντας εύκολα της Λάρισας με 93-71, και θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετή η ποιότητα του Μάλκολμ Γκρίφιν, ενώ η ενέργεια του Δημήτρη Κακλαμανάκη, έκανε τη διαφορά κάτω από τα δύο καλάθια. Η προβληματική άμυνα, διορθώθηκε με την είσοδο του Βαγγέλη Μαργαρίτη και ο Έλστον Τέρνερ, συνέχισε και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι, να έχει την εικόνα που είχε και στα περισσότερα φιλικά, δηλαδή ενός παίκτη που ξέρει να βάζει τη μπάλα στο καλάθι.

Ο ΠΑΟΚ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του, άρεσε μετά από επτά μήνες χωρίς επίσημη αγωνιστική δράση και προκρίθηκε στους 8 του Κυπέλλου, εκεί που τον περιμένει ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο, στις 11 Νοεμβρίου. Η Λάρισα μετά την καλή της εικόνα με τον Χαρίλαο Τρικούπη, σήμερα είχε διάφορα προβλήματα και μόνο ο Γουέμπ (23π.) στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η Λάρισα με τον Σμιθ «οδηγό» ξεκίνησε σαφώς καλύτερα, με τον έμπειρο γκαρντ να βρίσκει εύκολα τους (πολλούς) διαδρόμους στην άμυνα του ΠΑΟΚ για το 21-24 της πρώτης περιόδου.

Η ενεργοποίηση του Γκρίφιν επιθετικά (6 πόντοι, 3 ασίστ), τα καλά τελειώματα του Κακλαμανάκη (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ), καθώς επίσης και η είσοδος του Μαργαρίτη (8 πόντοι), που βοήθησε πολύ στην άμυνα του ΠΑΟΚ, άλλαξαν την εικόνα των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο και τους έστειλε στο +8 στην ανάπαυλα (51-43).

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, με Κακλαμανάκη και Τέρνερ στην επίθεση, ενώ η Λάρισα έχασε ουσιαστικά τον Σμιθ με τέσσερα φάουλ και ο Γουέμπ, πάλευε μόνος του, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +15 (73-58).

Η τέταρτη περίοδος, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μέξα να βάζει και τους μικρούς Ιατρίδη, Παπασάβογλου, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο τελικό 93-71

Δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.