Λίγες ώρες ήταν αρκετές για να φέρουν… διαφορετική και σαφώς βελτιωμένη εικόνα για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καλύτερη από την χθεσινή (21/9) εικόνα που παρουσίασε κόντρα στην Μακάμπι, κυριάρχησε από νωρίς στο παρκέ και στο τέλος κέρδισε εύκολα την Φενέρ (84-74), κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση στο δεύτερο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Ο Τζίμερ Φριντέτ… ενθουσίασε με 4 τρίποντα στις πρώτες του προσπάθειες στην αρχή του αγώνα και τελικά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ως με 17 πόντους και 6/7 σουτ, ενώ εξαιρετική εικόνα είχε ο Ίαν Βουγιούκας, ο οποίος έδωσε πολλά σε δημιουργία και σκορ. Σταθερά καλός και τρομερά ουσιαστικός ο ΝτεΣόν Τόμας (21 πόντοι), θετικά δείγματα και από τον Μπεν Μπεντίλ. Από τους ηττημένους, που είχαν σημαντικές απουσίες και προχώρησαν σε δοκιμές στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πάλεψαν οι Ντουβερίογλου (14π) και Μπιμπέροβιτς (11π), χωρίς… αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε την… γεύση της Jimmermania! O Φριντέτ πήρε το όπλο του και με τέσσερα τρίποντα σε περίπου πέντε λεπτά έβαλε την ομάδα του σε θέση ισχύος, έστω και αν αυτό καταγράφηκε με ένα… φτωχό +3 (24-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το «ορεκτικό» των πρώτων λεπτών είχε και συνέχεια για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Καλές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα ήταν στο… μενού της δεύτερης περιόδου για τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης, με τον ρόλο του πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα να μοιράζεται στην τριπλέτα των Βουγιούκα, Μπεντίλ και Τόμας. Ο Παναθηναϊκός «πλήγωσε» την Φενέρ κοντά στην ρακέτα, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 24-12 κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το άνετο προβάδισμα των 15 πόντων (48-33).

Το +15 έγινε γρήγορα +20 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (53-33) και η είσοδος των οργανωμένων μετά την διαμαρτυρία για όσα συμβάινουν στην ΠΑΕ δημιούργησε αυτόματα εορταστικό κλίμα στις εξέδρες. Η Φενέρ προσπάθησε να μειώσει και να ισορροπήσει κυρίως με προσπάθειες του Μπιμπέροβιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι παρέμειναν σταθερά στα ηνία της αναμέτρησης (63-49).

Η είσοδος των Ντίξον, Ουίλιαμς και Κάλινιτς έφερε και…. αντίδραση από την πλευρά της Φενέρ, που μείωσε στους 10 (68-58, 34′) με θέλησε να μπει ξανά στην διεκδικήση της νίκης. Οι σωστές επιλογές των γηπεδούχων και ο έλεγχος του ρυθμού δεν άλλαξε πάντως δραματικά την εικόνα του ματς και ο Παναθηναϊκός κέρδισε χωρίς ιδιαίτερο άγχος, με τα χειροκροτήματα να συνοδεύουν την… κόρνα της λήξης.

Δεκάλεπτα: 24-21, 48-33, 63-49, 84-74

Παναθηναϊκός: Τόμας 21, Ράις 12, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 5, Παππάς, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 17, Καλάθης 9, Μήτογλου, Μπεντίλ 6, Ουάιλι 2, Βουγιούκας 9

Φενέρ: Τιρπάντσι 5, Βέστερμαν 2, Μαχμούτογλου 6, Κάλινιτς 6, Μπιμπέροβιτς 11, Σλούκας 2, Ουίλιαμς 6, Καντάν 13, Ντίξον, Ντουβερίογλου 14, Στίματς 4