Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν σκόνη και θρύψαλα ξανά τους Χιτ και το τελικό 113-84 τα λέει όλα. Ο Ζρου Χολιντέι ήταν καταπληκτικός με 19 πόντους και 12 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μίντλετον (22π.) και Αντετοκουνμπο. Για το Μαϊάμι οι Μπάτλερ και Αντεμπάγιο σκόραραν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Το πρώτο ημίχρον ανάμεσαστις δύο ομάδες ήτα επιεικώς μέτριο, με τα τρίποντα να βρίσκουν ως επί το πλείστον σίδερο και τις επιθέσεις να είναι οι περισσότερες σκοτωμένες. Ο Χολιντέι ήταν το μυαλό των Μπακς και ο τύπος που έπαιρνε τις σωστές αποφάσεις και με 12 πόντους και 7 τελικές πάσες, έκανε τη διαφορά για το Μιλγουόκι. Ο Αντετοκούνμπο ήταν αθόρυβος στα πρώτα 24 λεπτά, δίνοντας μεγαλύτερη βάση στα ριμπάουντ (13 ριμπ.) και στ ‘αμυντικά του καθήκοντα. Για τους Χιτ μόνο ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν στο κλίμα του αγώνα, όμως χωρίς βοήθειες το 0-3 θα ερχόταν χωρίς μεγάλη δυσκολία για τα «ελάφια».

Στο δεύτερο 24λεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Οι Μπακς συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, να μην κοιτάζουν πίσω τους, με τον Μίντλετον να βρίσκει ρυθμό και να ευστοχεί σε δύσκολα σουτ. Οι Χιτ αδυνατούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και μόνο ο Αντεμπάγιο και λίγο ο Μπιέλιτσα, έκαναν αίσθηση. Η διαφορά παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα και οχτώ λεπτά πριν το τέλος, το 94-70, μάλλον είχε δώσει πρώιμο τέλος στο Game 3 ανάμεσα στους δύο οργανισμούς. Δεν υπήρχε άλλο αξιοσημείωτο από την αναμέτρηση και το τελικο 84-113, έκανε το 3-0 στη σειρά με τους Μπακς να χρειάζονται άλλη μία νίκη, ώστε να προκριθούν στον επόμενο γύρο των playoff της Ανατολής.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-26, 36-49, 60-86, 84-113