Η Μπασκόνια με μία μαγική εμφάνιση άλωσαν τη Μαδρίτη με σκορ 95-88 και έφτασαν στο 19-4, με το οποίο ισοβαθμούν με τη «βασίλισσα» και την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας! Αυτή, μάλιστα, ήταν η τέταρτη νίκη της Μπασκόνια σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη Ρεάλ φέτος, καθώς η ομάδα του Χοάν Πενιαρόγια δεν έχει ηττηθεί από τους «μερένχες» σε ACB και Ευρωλίγκα!

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο δυνατά και όντας καυτή στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με σκορ 27-15, δείχνοντας να οδεύει προς νίκη. Από εκεί και πέρα, όμως, η Μπασκόνια κυριάρχησε, έκανε το ματς θρίλερ και τελικά με ένα επιμέρους 9-2 στα τελευταία δύο λεπτά καθάρισε τη νίκη!

Κορυφαίος, όπως πάντα, ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 19 πόντους. Ο Αμερικανός πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Μαξ Χάιντεγκερ, που είχε 16, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μαρίνκοβιτς, 12 ο Γκεντράιτις και 10 ο Ίνοχ. Για τη Ρεάλ, μεγάλο ματς έκανε ο Γκάμπι Ντεκ, που είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 15 πρόσθεσε ο Τζάναν Μούσα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-39, 69-70, 88-95