Με το πρώτο ημίχρονο να είναι “άσφαιρο” η Νάπολι βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και… έκανε το 3-0 απέναντι στη Σαχτάρ.

Καλό ξεκίνημα έκαναν και οι δύο ομάδες με το ματς όμως να κάνει “κοιλιά” κάπου στη μέση του πρώτου ημιχρόνου και να “φουντώνει” και πάλι ύστερα με τους φιλοξενούμενους από το 30′ περίπου και μετά να έχουν καλύτερη παρουσία στο γήπεδο. Αυτά όμως για το πρώτο μέρος. Γιατί στο δεύτερο και στο 56′ ο Ινσίνιε με ένα απίθανο γκολ άνοιξε το σκορ για το 1-0 υπέρ της ομάδας του, δίνοντας μια “ανάσα” στους Ναπολιτάνους.

Ήταν όμως να μην πάρουν φόρα. Αφού πρώτα η Σαχτάρ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, Ζιελίνσκι και Μέρτενς “υπέγραψαν” την νίκη σκοράροντας διαδοχικά στο 81′ και στο 83′ αντίστοιχα και το σκορ να φτάνει στο 3-0 λίγα λεπτά πριν να ολοκληρωθεί το ημίχρονο, σκορ το οποίο κράτησε τελικά μέχρι το τέλος.