Η Αταλάντα μετατρέπεται σε… θαμώνας του Champions League, καθώς προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά στους “16”, επικρατώντας μάλιστα του Άγιαξ με 1-0. Έμεινε στο 1-1 με την Μίντιλαντ η Λίβερπουλ.

Ένα θετικό αποτέλεσμα ήθελε η Αταλάντα κόντρα στον Άγιαξ για να περάσει στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και το πήρε, νικώντας τους Ολλανδούς με σκορ 1-0, με τον «Αίαντα» να συνεχίζει πλέον στο Europa League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ήρεμα για τις δύο ομάδες που δεν ρίσκαραν και προτιμούσαν να κρατήσουν πρώτα το «μηδέν» στην άμυνα και η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπρόπεϊ να παίρνει μια κεφαλιά και τον Γκολίνι να μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ (65΄), με τον Ονάνα να κάνει μια κακή έξοδο και τη μπάλα να καταλήγει στον Πεσίνα, όμως το σουτ του το σταμάτησε ο Μαζραουί, λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά αργότερα (68΄) ο Άγιαξ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φρόλιερ πάνω στον Χούντελαρ, με τον διαιτητή να μην βλέπει κάτι το μεμπτό και στο 75΄ έχασε τεράστια ευκαιρια για να σκοράρει, με τον Κλάασεν να βγαίνει τετ α τετ, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να σκοράρει, με τον Γκολίνι να σώζει και πάλι, ενώ στο 79΄έμειναν και με 10 παίκτες εξαιτίας σε δεύτερη κίτρινη του Χράβενμπερχ. Οτι δεν κατάφερε ο «Αίαντας» το κατάφεραν οι «Μπεργκαμάσκι» στο 85΄ με τον Μουριέλ να φεύγει στην αντεπίθεση και να σκοράρει, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Λίβερπουλ πήρε με το «καλησπέρα» το προβάδισμα στον αγώνα, με τον Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα πριν συμπληρωθεί το 1΄, σκοράροντας ένα ιστορικό γκολ, καθώς με αυτό έγινε ο παίκτης των reds με τα περισσότερα γκολ στο Champions League. Οι Δανοί έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλεξάντερ Σολς στο 62΄, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στο 77΄, χωρίς να μετρήσει το γκολ ωστόσο λόγω οφσάιντ. Παράλληλα, την ίδια κατάληξη είχε και το γκολ του Μιναμίνο στο 90΄ καθώς με τη βοήθεια του VAR είδαν πως υπάρχει χέρι στη φάση.