Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Λάτσιο εντός έδρας και εξασφάλισε την πρωτιά στον 5ο όμιλο. Νίκη στο 92′ για την Σέλτικ (2-1 την Φέγενοορντ).

Αήττητη πρώτη και… ωραία η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, καθάρισε την Λάτσιο και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς η ομάδα της Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με τον Αντουάν Γκριεζμάν να πλασάρει ωραία για το 1-0 στο 6ο λεπτό. Μάλιστα οι «ροχιμπλάνκος» λίγο έλειψε να κάνουν δύο τα τέρματά τους πριν το τέλος του πρώτου μέρους, όμως ο Ερμόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Ατλέτικο αυτό που δεν κατάφερε να κάνει στο 38ο λεπτό το έκανε στο 51′ με τον Λίνο. Ο Βραζιλιάνος με υπέροχο βολ πλανέ στην αρχή της επανάληψης ουσιαστικά κλείδωσε την πρώτη θέση και πέρασε στους 16 ως αήττητη.

«Αντίο» στην Ευρώπη με νίκη η Σέλτικ

Παρά το ότι είχε ήδη αποκλειστεί από την Ευρώπη η πρωταθλήτρια Σκωτίας, Σέλτικ, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της στο Champions League.

Ο πρώην παίκτης του Άρη, Λουίς Πάλμα, άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33′. Η Φέγενοορντ έφερε το ματς στα ίσια στο 82ο λεπτό, όμως δέκα λεπτά μετά ο Λάγκερμπελκε «λύτρωσε» τη Σέλτικ και της χάρισε τη νίκη.