Σε ένα τρομερό παιχνίδι όπου η Αντβέρπ βρέθηκε να προηγείται με 2-0, η Σαχτάρ το γύρισε στην επανάληψη και της χάλασε το… πάρτι για την πρώτη νίκη στο θεσμό με επικό διπλό 2-3. Έχασε πέναλτι στο 96’ ο Αλντερβάιρελ.

Η πρωταθλήτρια Βελγίου βρέθηκε για πρώτη φορά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο πρώτο της εντός έδρας ματς στο θεσμό η ομάδα του Βαν Μπόμελ ξεκίνησε ιδανικά αφού μόλις στο 3ο λεπτό έκανε το 1-0 με τον Μούτζα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και δύο στιγμές με τον σκόρερ στο 7ο λεπτό αλλά και δοκάρι του Γιάνσεν στο 15’.

Οι Βέλγοι μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μπουλικβίσα να νικάει τον Ρίζνικ για το 2-0, με την ομάδα από την Αντβέρσα να πηγαίνει με μεγάλο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Όμως στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Οι Ουκρανοί μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 48ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με τον Σίκαν και κάπου εκεί η Αντβέρπ… έχασε το μυαλό της. Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να κάνει ευκαιρίες, με αποτέλεσμα η Σαχτάρ να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Ρακίτσκι (71’).

Και εκεί που η πρωταθλήτρια Βελγίου δεν είχε συνέλθει ακόμα ο Μπουτάζ έκανε τραγικό λάθος κράτησε τη φάση «ζωντανή» και ο Σίκαν σε κενή εστία, έπειτα από γύρισμα του Ναζάρινα έγραψε το 3-2. Από εκεί και μετά η Αντβέρπ ανέβηκε πολύ προσπάθησε και είχε ευκαιρίες όμως η… λύτρωση δεν ήρθε, με τον άνθρωπο που της χάρισε πέρσι το πρωτάθλημα, τον αρχηγό της Τόμπι Αλντερβάιρελ να χάνει πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα.