Η Τότεναμ έδειξε την μεγάλη ποιότητά της και προηγήθηκε με 0-2, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν ψυχή και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούν να τα βάλουν με τους εαυτούς τους, καθώς ένα πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, όπου χάθηκε η συγκέντρωση οι αντίπαλοι βρήκαν δύο τέρματα και έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ απείλησαν με τον Ποντένσε να αποτελεί την αιχμή του δόρατος, χωρίς όμως να καταφέρνει να βάλει δύσκολα στον Γιορίς. Αυτό το κατάφερε ο Γκερέρο, ο Τσιμίκας σέντραρε ο Ποντένσε με το στήθος έστρωσε δεξιά του στον Ισπανό, που σούταρε με την μία, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι. Στην πρώτη ουσιαστική στιγμή των Άγγλων ο Κέιν κέρδισε το πέναλτι από τον Μεριά, με τον ίδιο να το μετατρέπει σε γκολ. Οι παίκτες του Μαρτίνς έδειξαν να τα χάνουν, καθώς ενώ είχαν κυριαρχήσει βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Αυτός τους επηρέασε και έδωσε το δικαίωμα στους “πετεινούς” να βρουν και δεύτερο τέρμα, η μπάλα έφτασε στον Μόουρα έξω από την περιοχή που με δυνατό σουτ “εκτέλεσε” τον Σα για το 0-2. Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να ανακάμπτουν και πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, με το σουτ του Μασούρα να μην βρίσκει στόχο. Ο Βαλμπουενά έπαιξε το ένα-δύο με τον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με διαγώνιο πλασέ “εκτέλεσε” τον Γιορίς, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη και έδειχνε ικανή να κρατήσει τον ρυθμό, αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν τα ηνία, να κερδίζουν μέτρα σιγά σιγά και να αρχίζουν να απειλούν. Σε μία από αυτές τις φάσεις ο Βαλμπουενά κέρδισε το πέναλτι και το μετέτρεψε σε τέρμα για να ισοφαρίσει σε 2-2. Οι Άγγλοι πίεσαν για να πάρουν ξανά το προβάδισμα και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντέλε Άλι να επιχειρεί το διαγώνιο πλασέ με τον Σα να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ. Οι Πειραιώτες δημιούργησαν δύο καλές στιγμές στην αντεπίθεση, όμως οι Μασούρας και Μπενζιά δεν βρήκαν στόχο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ με την κεφαλιά του Κέιν αρχικά και το σουτ του Λαμέλα στην συνέχεια. Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν στο τέλος για το γκολ της νίκης, όμως δεν ήρθε ποτέ και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69’ Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί).
ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντέιβις, Εντομπελέ (62’ Σισοκό), Γουίνκς, Έρικσεν, Άλι (73’ Σον), Μόουρα (76’ Λαμέλα), Κέιν.