Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και με γκολ της Big-3 αλλά και του Φαν Ντάικ επικράτησε της Πόρτο στο “Ντραγκάο” με 1-4 και σε συνδυασμό και με το 2-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα ημιτελικά. Η Μπαρτσελόνα αντίπαλος της!

Η Πόρτο ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δραστήρια, πίεσε από την αρχή την Λίβερπουλ και έκανε πάρα πολλές ευκαιρίες που όμως δε μετουσίωσε σε γκολ χάνοντας την ψυχολογία που μπορεί να έφερνε ένα γρήγορο γκολ.
Οι παίκτες του Κονσεϊσάο παρουσίασαν ένα τρομερά επιθετικό κομμάτι, δημιούργησαν πολλά ρήγματα στους παίκτες του Κλοπ όμως όσο δε σκόραραν τόσο αυξανόταν το άγχος.
Και αφού δεν έγινε το 1-0, έγινε το 0-1! Η Λίβερπουλ με γκολ του Μανέ άνοιξε το σκορ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση από το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ισορρόπησε κάπως τα πράγματα όσον αφορά την εικόνα του αγώνα και με γκολ του Σαλάχ στο 65ο λεπτό “κλείδωσε” στην ουσία την πρόκριση για την ομάδα του.
Η Πόρτο ξαναμπήκε στο ματς στο 69ο λεπτό με γκολ του Έντερ Μιλιτάο, όμως, στο 77ο λεπτό ο Φιρμίνο έγραψε το 1-3 και ο Φαν Ντάικ στο 84ο λεπτό όπου έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα και η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.