Ισόπαλη με σκορ 1-1 ήρθε η ΑΕΚ κόντρα στη Σέλτικ στο «Celtic Park», στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πλέον, η «Ένωση» θα τα δώσει όλα το βράδυ της Τρίτης στο ΟΑΚΑ μαζί με τους οπαδούς της, με στόχο την πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο ΜακΓκρέγκορ (17΄) και Κλωναρίδης (44΄), με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Γαλανόπουλου, αλλά να αντέχουν στην πίεση των «κελτών» και να κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Στις αρχές του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί και μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 17΄ με τον ΜακΓκρέγκορ, όμως η «Ένωση» κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην ισοφάριση με τον Κλωναρίδη προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Σέλτικ ήταν εκείνη που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά, μετά από σουτ του ΜακΓκρέγκορ στο 9΄, όμως ο Μπάρκας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Τελικά ο 25χρονος μέσος βρήκε δίχτυα οκτώ λεπτά αργότερα (17΄), όταν πήρε την μπάλα κοντά στη μικρή περιοχή έχοντας πλάτη τον Έλληνα τερματοφύλακα, γύρισε, έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ υπέρ των Σκωτσέζων.

Στο 28΄ ο Μπακασέτας προσπάθησε να απειλήσει για την ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως το σουτ πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 39΄, ο Φόρεστ έκανε το σουτ από τη δεξιά πλευρά της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Λόπες έκανε το σουτ μετά από ωραία κίνηση, όμως ο Γκόρντον έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 44′, όταν το κεντρικό δίδυμο της Σέλτικ «έχασε» τον Κλωναρίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1 για την «Ένωση», ύστερα από σέντρα του Λόπες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από τις δύο ομάδες μέχρι το 57΄, όπου ο Γαλανόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με την ΑΕΚ να έχει στη συνέχεια πιο αμυντικό ρόλο, όμως η Σέλτικ δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Μπακασέτας προσπάθησε να απειλήσει τον Γκόρντον και πάλι με φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των «κελτών».

Στο 57΄ η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γαλανόπουλος αποβλήθηκε (άδικα) για μαρκάρισμα πάνω στον Φόρεστ, δεχόμενος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Γκρίφιθς προσπάθησε να βάλει και πάλι τη Σέλτικ μπροστά στο 71΄ μετά από σέντρα του Φόρεστ, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 93΄ ο Εντσάμ με σουτ έξω από την περιοχή απείλησε τον Μπάρκα, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Έλληνα τερματοφύλακα.

Εν τέλει, η ΑΕΚ άντεξε στην ασφυκτική πίεση των Σκωτσέζων, κράτησε το 1-1 και θα επιδιώξει να ολοκληρώσει το έργο της το βράδυ της Τρίτης, στο ΟΑΚΑ (21:00).

Οι συνθέσεις:

Σέλτικ (Ρότζερς): Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς (64’ Γκρίφιθς), Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιγκ (77’ Σινκλέρ), Άγερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίρνι.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (66’ Άλεφ), Κλωναρίδης (80’ Γκάλο), Λιβάγια (77’ Πόνσε).