Μέσα σε ένα βράδυ, ο ποδοσφαιρικός πλανήτης έμαθε τα ονόματα του Μίκα Χάμιλτον και του Όσκαρ Μπομπ στο 2-3 της Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου.

Κάτι τέτοια παιχνίδια, όπου το μόνο που διακυβεύεται είναι το γόητρο και τα λεφτά από τα μπόνους της UEFA, είναι ότι πρέπει για πειράματα, για δοκιμές, για ευκαιρίες σε νέους παίκτες.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα άδειασε τον πάγκο του στο Βελιγράδι, έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες που κέρδισαν την ευκαιρία μέσω της ομάδας Νέων.

Μέσα σε ένα βράδυ ο κόσμος έμαθε τον Μίκα Χάμιλτον. Τον Όσκαρ Μπομπ. Ο Ρίκο Λιούις και ο Φιλ Φόντεν έμοιαζαν με πάλιουρες!

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, όμως αυτή τη στιγμή είναι εξαιρετικά δύσκολο να κοντράρει ακόμα και την ομάδα Νέων των «πολιτών».

Το 2017, ο Μίκα Χάμιλτον ήταν ένα 13χρονο ball-boy στο Etihad που έπαιρνε οδηγίες από τον Πεπ για το πως να δίνει την μπάλα πιο γρήγορα για να πέφτει ο ρυθμός στο γήπεδο.

Μετά από έξι χρόνια, ο 20χρονος μεσοεπιθετικός στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε μόλις 19 λεπτά για να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με υπέροχο σλάλομ και εντυπωσιακό τελείωμα.

Ο Ορτέγκα, που αντικατέστησε τον Έντερσον, με φοβερή διπλή απόκρουση σε προσπάθειες από Εντόι και Μιχάιλοβιτς κράτησε το μηδέν στο ξεκίνημα της επανάληψης και λίγο αργότερα (62’) με μία καταπληκτική ατομική ενέργεια και φανταστικό διαγώνιο σουτ, ο Όσκαρ Μπομπ έκανε το 0-2, με το πρώτο του επαγγελματικό γκολ με τους… μεγάλους.

Ο Χουάνγκ μείωσε με ωραία προσπάθεια σε 1-2 (76’), όμως ο Μίκα Χάμιλτον που προκάλεσε χάος στην σερβική άμυνα κέρδισε το πέναλτι του που έφερε το 1-3 από τον Φίλιπς (85’).

Ένας ακόμα παίκτης του Ολυμπιακού (Κάται) έγραψε στο 91ο λεπτό το τελικό 2-3, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να κλείνει τον όμιλο με το απόλυτο των 18 βαθμών και την Λειψία να παίρνει το δεύτερο εισιτήριο για την φάση των «16».

Την ίδια ώρα στην Γερμανία, η Γιουνγκ Μπόις στάθηκε πολύ καλά, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-1, που δεν επηρέασε την κατάκτηση της τρίτης θέση.

Ο Σέσκο με ωραία προσωπική ενέργεια άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό, όμως η απάντηση των Ελβετών ήταν άμεση με ισοφάριση από το Κόλεϊ.

Σε ένα ματς, όπου τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε πέντε λεπτά, ο Φόρσμπεργκ ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο έναν γρήγορο συνδυασμό για το τελικό 2-1 (56’), που έφερε την Λειψία στους 12 βαθμούς και την επόμενη φάση των νοκ-άουτ.