Η Τσέλσι νίκησε με 3-0 στο Stamford Bridge την Μίλαν και επέστρεψε στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Νωρίτερα, η Ζάλτσμπουργκ επικράτησε της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και βρέθηκε στο Νο1 του Group E και πλέον πίσω της στον έναν πόντο είναι η Τσέλσι μαζί με την Μίλαν. Οι Μπλε πέτυχαν τρία γκολ κόντρα στους Rossoneri και πήραν μια νίκη που δίνει βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση ενόψει του… ανάποδου ματς την επόμενη εβδομάδα. Ολα ανοικτά παραμένουν στον όμιλο αφού οι 4 ομάδες βρίσκονται σε απόσταση 2 βαθμών στα μισά της διαδρομής.

Η Τσέλσι έβαλε από την αρχή πίεση στην Μίλαν, με τον Μάουντ να απειλεί μόλις στο 5’ αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Ταταρουσάνου. Στο 23’ ξεκίνησε ένα σερί με κόρνερ για τους Μπλε στα οποία ο Τιάγκο Σίλβα έκανε party στον αέρα και το τρίτο ήταν και ο φαρμακερό για τους Rossoneri καθώς έπειτα από blackout στην άμυνά τους ο Φοφανά από κοντά πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι (1-0).

Ο σκόρερ αποχώρησε τραυματίας στο 37’ και η ομάδα του στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους είχε «άγιο» που δεν δέχθηκε την ισοφάριση από μια Μίλαν, που δεν είχε κάνει φάση της προκοπής σε όλο το 45λεπτο. Ο Λεάο απέφυγε 3-4 αντιπάλους από αριστερά, έβγαλε μόνο τον Ντε Κετελάρε που νικήθηκε από τον Κέπα και στη συνέχεια της φάσης φάτσα με το κενό τέρμα, ο Κρούνιτς από τα 3 μέτρα έστειλε την μπάλα έξω από το Stamford Bridge.

Νωρίς στην επανάληψη η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ τιμώρησε την 7 φορές κάτοχο του τίτλου για την αδιανόητη διπλή ευκαιρία που έχασε. Στο 56’ ο Ρις Τζέιμς βρέθηκε ξεχασμένος στα δεξιά, έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Τομόρι και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά έγραψε εύκολα το 2-0. Αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, που μέσα στα επόμενα λεπτά μετέτρεψαν το ματς σε τυπική διαδικασία.

Στο 57’ ο Τζέιμς έφυγε στην κόντρα, έβγαλε τη σέντρα από δεξιά στον Στέρλινγκ, όμως παρότι μόνος του ο Αγγλος δεν έκανε καλό τελείωμα. Χρειάστηκε να γίνει το… ανάποδο 4 λεπτά αργότερα για να φτάσει στο 3-0 η Τσέλσιο καθώς ο Στέρλινγκ έδωσε στο ανέβασμα στον Τζέιμς και εκείνος, αν και μπακ-χαφ, με τελείωμα επιθετικού κλάσης τίναξε τα δίχτυα του Ταταρουσάνου με δυνατό σουτ στο παραθυράκι.

Στο επόμενο κομμάτι του παιχνιδιού, με τα πάντα να έχουν κριθεί, οι δύο προπονητές έκαναν μαζεμένες αλλαγές ενόψει της φορτωμένης συνέχειας, ο ρυθμός έπεσε και το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Φοφανά (38’ Τσαλόμπα), Κουλιμπαλί, Τιάγκο Σίλβα, Ρις Τζέιμς, Τσίλγουελ, Λόφτους-Τσικ, Κόβατσιτς (66’ Ζορζίνιο), Μάουντ (74’ Χάβερτς), Στέρλινγκ (74’ Μπρόγια), Ομπαμεγιάνγκ (65’ Γκάλαχερ).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Μπάλο-Τουρέ, Τομόρι, Καλούλου, Ντεστ, Τονάλι, Μπενασέρ (73’ Πομπέγκα), Κρούνιτς (65’ Γκάμπια), Ντε Κετελάρε (65’ Ρέμπιτς), Λεάο (72’ Μπραΐμ Ντίαθ), Ζιρού (73’ Οριγκί).