Μπορεί το Βέλγιο να φημίζεται για τις σοκολάτες του, όμως η επίσκεψη της Ατλέτικο στην έδρα της Μπριζ αποδείχτηκε σκέτη πίκρα: οι γηπεδούχοι την κέρδισαν εύκολα (2-0) κι έκαναν το 3/3 στον όμιλο, την στιγμή που η ομάδα του Σιμεόνε παραπαίει στην 4η θέση.

Απίθανη, μοναδική η σταχτοπούτα του φετινού Champions League. Η ομάδα του Χόεφκενς ήταν γλύκα και κέρασε… πίκρα τους Ροχιμπλάνκος, έκανε το 3Χ3 χωρίς να δεχτεί γκολ (!) και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της.

Η πρωτοπόρος του 2ου ομίλου Κλαμπ Μπριζ υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο κατάμεστο Γιαν Μπρέιντελ, με την πρωταθλήτρια Βελγίου να προέρχεται από το εντυπωσιακό 4-0 στην Πορτογαλία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 26ο λεπτό, όμως ο Μοράτα παρά την απίθανη κάθετη, δεν μπόρεσε να γράψει το 1-0 απέναντι στον Σιμόν Μινιολέ που κράτησε ανέπαφη την εστία του για ακόμα ένα παιχνίδι.

Δέκα λεπτά μετά, ωστόσο η Ατλέτικο του Σιμεόνε πλήρωσε τη χαμένη ευκαιρία του Άλβαρο Μοράτα. Ο Τζούντγκλα με εξαιρετική ενέργεια γύρισε στον Σόουα, που σε κενό τέρμα έβαλε φωτιά στο Ζαν Μπρέιντελ για το 1-0 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που έκλεισαν το πρώτο μέρος βάζοντας τις βάσεις για το 3ο συνεχόμενο τρίποντο. Από δημιουργός ο Τζούντγκλα με ένα ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-0 στο 62′.

Από εκεί και μετά ο Σιμεόνε έκανε αλλαγές και προσπάθησε να πιέσει όμως, τίποτα δε πήγαινε καλά για τους Ροχιμπλάνκος. Ο Νίλσεν έδωσε… ελπίδα στην Ατλέτκο, όμως ο Γκριεζμάν κλώτσησε στο οριζόντιο δοκάρι το «δώρο» Δανού, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και τη Μπριζ να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Στο άλλο… τρελό παιχνίδι του ομίλου η Λεβερκούζεν είδε το VAR να της στερεί το 0-1 στο 16ο λεπτό. Ο Οντόι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κόστα, ωστόσο είχε γίνει φάουλ την αρχή της φάσεις.

Από εκεί και μετά η επόμενη φάση ήρθε στο 42ο λεπτό, όταν ο Ταρέμι σκόραρε, αλλά μετά από απόφαση του VAR φάση γύρισε στην άλλη εστία για χέρι – πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως ο Σικ άφησε το… δώρο να πάει χαμένο, με τον Κόστα να αποκρούει και το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη η Πόρτο μετά τη βαριά εντός έδρας τεσσάρα από τη Μπριζ, έβγαλε αντίδραση. Με δύο ασίστ του Ταρέμι στο 69ο και 87ο λεπτό, οι Ζαϊντού και Γκαλένο έστειλαν στον πάτο του ομίλου την Ατλέτικο και πλέον είναι 2η πάνω από τη σημερινή της αντίπαλο.