Ο Κρίστιαν Πούλιστις έκλεισε σήμερα τα 20 του χρόνια, έφτασε τις 100 συμμετοχές και έκανε το καλύτερο δώρο στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, αφού με το γκολ του 5′ πριν το τέλος χάρισε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, εκτός έδρας, για την 1η αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι και στα πρώτα 15’ έχασαν τρεις καλές στιγμές για γκολ, όμως σε εκείνο το σημείο οι Γερμανοί αντέδρασαν και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Πιο συγκεκριμένα έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Ρόις και τον Γκέτσε, στο 29’. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με τον Πίστσεκ, με την απάντηση να έρχεται άμεσα από τον Ντένσβιλ, που έκανε ένα τρομερό σουτ που πέρασε λίγο έξω. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σμέλτσερ είχε μία εξαιρετική στιγμή για να κάνει το 1-0, όμως η κεφαλιά του πέρασε εκτός.

Οι Βέλγοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και είχαν μία καλή στιγμή με το σουτ του Βάκανεν, που έκοψε ο Σμέλτσερ, στο 55’. Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να φτάσει κοντά στο γκολ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην έχουν πολλές αντοχές, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, όμως δεν μπορούσαν να φτάσουν σε ένα τέρμα. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος, o Νταχούντ έκανε μία κάθετη προς τον Πούλισιτς, η μπάλα κόντραρε πήρε μία περίεργη ψιλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στο τέρμα της Μπριζ για το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΜΠΡΙΖ: Λέτιτσα, Πουλέν, Ριτς, Μίτροβιτς, Ντένσβιλ, Βλίετινκ (56′ Κουλς), Φόρμερ, Γκρούνεφελντ (76′ Ντένις), Βάνακεν, Γουέσλεϊ, Βόσεν (82′ Οπέντα).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Ντιαλό, Σμέλτσερ, Βίτσελ, Βάιγκλ (85′ Νταχούντ), Σάντσο (69′ Πούλισιτς), Γκέτσε (62′ Καγκάβα), Ρόις, Βολφ.