Η Ίντερ, πέτυχε δυο τέρματα από νωρίς και επικράτησε της Μίλαν με 0-2, παίρνοντας προβάδισμα τελικού ενόψει του επαναληπτικού.

Η Ίντερ διέλυσε τη Μίλαν σε αγωνιστικό επίπεδο, παρότι επικράτησε μόλις με 2-0 στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων στο Champions League και το κόκκινο “Τζιουζέπε Μεάτσα”.

Τα γκολ των Έντιν Τζέκο και Χένρικ Μικίταριαν στα πρώτα έντεκα λεπτά και οι μεγάλες ευκαιρίες για νέα τέρματα έδωσαν απόλυτο προβάδισμα πρόκρισης στους “νερατζούρι” απέναντι στους “ροσονέρι” που έχουν μόλις έξι μέρες μπροστά τους για να συνέλθουν.

Ο Στεφάνο Πιόλι είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Ραφαέλ Λεάο και επέλεξε τον Αλέξις Σαλεμάκερς στη θέση του Πορτογάλου. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι είχε ελεύθερη επιλογή για τη δική του επίθεση και προτίμησε τον Έντιν Τζέκο δίπλα στον Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Βόσνιο να τον δικαιώνει μέσα σε 8 λεπτά.

Σε ένα κόρνερ από αριστερά, νίκησε κατά κράτος τον Ντάβιντε Καλάμπρια και με σουτ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα κι ενώ η Μίλαν δεν αντιδρούσε, ο Μικίταριαν στην κόντρα βρήκε τεράστιο κενό στην άμυνα κι έγραψε το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “ροσονέρι”, λίγα λεπτά αργότερα η Ίντερ είχε τριπλή ευκαιρία, με δοκάρι του Χακάν Τσαλχάνογλου, σουτ του Μικίταριαν που απέκρουσε ο Μάικ Μενιάν και άστοχο ριμπάουντ του Νικολό Μπαρέλα.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας τραυματίστηκε σε αυτήν τη φάση αλλά συνέχισε, όμως δεν συνέβη το ίδιο και με τον Ισμαέλ Μπενασέρ που έδωσε τη θέση του στον Ζούνιορ Μεσίας μόλις στο 18′ με οίδημα στο γόνατο.

Η αποσβολωμένη Μίλαν βελτίωσε την εικόνα της έπειτα από την αλλαγή, αναχαιτίζοντας πιο επιτυχημένα τις επιθέσεις της Ίντερ, όμως επιθετικά παρέμεινε αρκετά αδρανείς, απέναντι στην αρκετά συμπαγής άμυνα των “νερατζούρι”. Οι αντεπιθέσεις τους έγιναν το επόμενο πρόβλημα για τη Μίλαν και σε μία εξ αυτών κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως ανακάλεσε ο διαιτητής όταν είδε το μπλέξιμο των Σίμον Κιάερ και Λαουτάρο Μαρτίνες στο VIDEO.

Ο Πιόλι δεν έκανε κάποια αλλαγή στην ανάπαυλα, με την Ίντερ πάντως να μην καταφέρνει να κάνει το ίδιο… πάρτι στα πρώτα λεπτά. Παραχώρησε μέτρα απέναντι στους ακίνδυνους “ροσονέρι”, οι οποίοι όμως για πρώτη φορά εμφανίστηκαν πιεστικοί στον αγώνα.

Ο Ντίαθ προειδοποίησε, ο Ζούνιορ Μεσίας έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα και πλέον το Derby della Madonnina απέκτησε μία πολύ πιο ισορροπημένη μορφή. Τα κενά στην άμυνα αλλά και η κακή απόδοση του Σίμον Κιάερ και του Φικάγιο Τομόρι είχαν αποτέλεσμα ακόμα ένα τετ α τετ του Τζέκο, το οποίο αποσόβησε ο Μενιάν.

Οι Μαλίκ Τιάο και Ντιβόκ Ορίγκι ήταν οι πρώτες κινήσεις του Πιόλι στο 2ο μέρος, με τον Ιντζάγκι να απαντά άμεσα με τον φρέσκο Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς στη θέση του Μικίταριαν.

Η δράση μεταφέρθηκε αναπόφευκτα στο γήπεδο της Ίντερ, με τον Σάντρο Τονάλι που έκανε τα πάντα για στη Μίλαν στον αγωνιστικό χώρο να έχει δοκάρι. Η είσοδος του Λουκάκου πρόσθεσε δύναμη στους “νερατζούρι”, που κατόπιν άλλαξαν και τον έτερο επιθετικό ή αλλιώς τον κορυφαίο… αμυντικό τους στο γήπεδο, Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Χοακίν Κορέα να παίρνει τη θέση του.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πιόλι μετέτρεψε τη διάταξη και της ομάδας του σε 3-5-2, μάτσαρε εκείνη της Ίντερ και προσπάθησε να της απαντήσει με τα ίδια όπλα. Οι παίκτες του Ιντζάγκι συνέχισαν να πέφτουν πρώτοι στις μονομαχίες, να βάζουν τα πόδια τους για να ανακόψουν κάθε τελική και οι κόποι τους καρποφόρησαν, αφού κράτησαν το μηδέν και έστειλαν το ζευγάρι στο δεύτερο παιχνίδι την προσεχή Τρίτη με προβάδισμα πρόκρισης.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (82′ Καλουλού), Κιάερ (59′ Τιάο), Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι, Κρούνιτς, Σαλεμάκερς (60′ Ορίγκι), Μπενασέρ (18′ Μεσίας), Ντίαθ (82′ Πομπέγκα), Ζιρού
ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (78′ Γκαλιαρντίνι), Μικίταριαν (63′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (71′ Ντε Φράι), Μαρτίνες (78′ Κορέα), Τζέκο (70′ Λουκάκου)

Προηγούμενο άρθροΜπάγερν: Η απάντηση του Μίλερ στα σενάρια φυγής του απ την ομάδα