Η Μπασάκσεχιρ μπορεί να είναι πρωτάρα στο Champions League, αλλά απέδειξε κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν ότι μπορεί να κάνει “κηδείες”, και μία τέτοια έκανε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία και νίκησε με 2-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ροτέισον κόντρα στην Μπασάκσεχιρ μετά το 2Χ2 στον όμιλο, ωστόσο η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ τιμώρησε τα τραγελαφικά λάθη των φιλοξενούμενων και πήρε την πρώτη της ιστορική νίκη με 2-1.

Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Μπα να θυμίζει κάτι από «Anfield». Ο Σενεγαλέζος έφυγε πίσω από το κέντρο μόνος του, καθώς όλη η άμυνα της Γιουνάιτεντ ήταν πάνω από το κέντρο και εύκολα νίκησε τον Χέντερσον.

Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν έβγαλε καμία αντίδραση και στο 40′ η Μπασάκσεχιρ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βίσκα να πλασάρει εύστοχα μετά από εξαιρετική προσποίηση του Μπα. Η Γιουνάιτεντ μείωσε σε 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μαρσιάλ, ωστόσο στην επανάληψη δεν κατάφερε παρά τις αλλαγές να πάρει έστω τον βαθμό στο «Φατίχ Τερίμ», καθώς στις καθυστερήσεις ο Επουρεάνου με τρομερή επέμβαση πάνω στη γραμμή έδιωξε για να κρατήσει το 2-1.