Μια εντυπωσιακή Νάπολι έπαιξε τρελή μπάλα στο Diego Maradona, διέλυσε με 4-1 την ντεφορμέ, Λίβερπουλ, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ.

Από μια άποψη, ίσως ήταν αναμενόμενο. Μια ανεβασμένη ομάδα, κόντρα σε μια που προερχόταν από κακές εμφανίσεις και άσχημα αποτελέσματα. Η Νάπολι πέτυχε την Λίβερπουλ μάλλον στο τέλειο timing και δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι θα μπορούσε να έχει βάλει ακόμα περισσότερα γκολ αφού είχε χαμένο πέναλτι και δοκάρι. Δύο γκολ για τους Partenopei πέτυχε ο Ζιελίνσκι, «άφαντος» ξανά ο Σαλάχ που έγινε αλλαγή μετά το 60’. Νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο, ο Αγιαξ επιβλήθηκε με 4-0 της Ρέιντζερς.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως θα πάει το σκηνικό στον αγώνα του ιταλικού νότου. Ο Οσιμέν πέρασε τον Αλισον αλλά πλάσαρε στο δοκάρι από πλάγια θέση, όμως η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 5’ με πέναλτι του Ζιελίνσκι, έπειτα από σουτ του ίδιου και χέρι του Μίλνερ (1-0). Στο 17’ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι θα μπορούσε να έχει κάνει δύο τα γκολ της από την άσπρη βούλα μετά την ανατροπή του Οσιμέν από τον Φαν Ντάικ, όμως ο Νιγηριανός πήγε χαλαρά στην εκτέλεση από τα 11 βήματα και ο Αλίσον τον νίκησε.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βομβαρδίζουν με επιθέσεις μια άμυνα που ήταν σε πραγματικά πολύ άσχημη κατάσταση και στο 28’ έχασαν αδιανόητη ευκαιρία όταν ο Τζο Γκόμες έκανε γκάφα, ο Οσιμέν πήρε και έδωσε σχεδόν σε κενό τέρμα στον Κβαρατσκέλια αλλά ο Φαν Ντάικ έκοψε πάνω στη γραμμή του σουτ του Γεωργιανού. Το 2-0 όμως θα γινόταν.

Στο 31’ ο Φαμπίνιο και Αλεξάντερ-Αρνολντ έμειναν να κοιτάζουν τον Ανγκισά ο οποίος με το αριστερό πλάσαρε τον Αλισον, για να φανεί με δύο φάσεις η Λίβερπουλ, όμως Φαν Ντάικ (34’) και Ελιοτ (35’) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μέρετ. Αντίθετα, η Νάπολι θα έβρισκε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 45’ ο Κβαρατσκέλια πέρασε σαν να μην υπάρχει τον Αλεξάντερ-Αρνολντ από αριστερά, έκανε πλάκα και στον Τζο Γκόμες και έδωσε σε κενό τέρμα στον Τζιοβάνι Σιμενόνε [είχε μπει αντί του τραυματία, Οσιμέν] ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σε αγώνα Champions League (3-0).

Το δεύτερο μέρος, όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν είχε τον ίδιο ρυθμό και τόσες φάσεις. Ομως και πάλι, η Νάπολι μπήκε με γκολ. Στο 47’ έπειτα από γύρισμα από δεξιά ο Ζιελίνσκι τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Αλισον, όμως το 4-1 δεν έμεινε για πολύ αφού δύο λεπτά μετά ο Λουίς Ντίας με το κλασικό curler που τόσο συχνά κάνει, μείωσε σε 4-1. Ο Κολομβιανός στη συνέχεια μόνος του προσπάθησε να συμαζέψει την κατάσταση, όμως είχε ακόμα ένα, άουτ και μια δυνατή κεφαλιά που απέκρουσε ο Μέρετ.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Ολιβέρα (74′ Μάριο Ρουί), Λομπότκα, Ανγκισά, Πολιτάνο (58′ Λοσάνο), Ζιελίνσκι (74′ Ελμάς), Κβαρατσχέλια (57′ Τζέρμπιν), Οσιμέν (41′ Σιμεόνε).

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Γκόμες (46′ Μάτιπ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Ελιοτ (77′ Αρτούρ), Φαμπίνιο, Μίλνερ (62′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Σαλάχ (62′ Ντιόγκο Ζότα), Λουίς Ντίας, Φιρμίνο (62′ Νούνιες).