Η Ίντερ υπέφερε κατά διαστήματα από την Ντόρτμουντ, ωστόσο το σύνολο του Κόντε επιβλήθηκε αρκετά πιο δύσκολα από ότι υποδεικνύει το τελικό 2-0, επί της γερμανικής ομάδας και έτσι κατάφερε να “πιάσει” τους Βεστφαλούς στη δεύτερη θέση. Μαρτίνεζ και Καντρέβα τα γκολ για τους “νερατζούρι”.

Το παιχνίδι στο Μιλάνο ξεκίνησε επιβεβαιώνοντας τις αρχικές εκτιμήσεις, με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι τακτικής, χωρίς ιδιαίτερη ένταση, σε ρυθμούς που παραδοσιακά αρέσκονται οι ομάδες του Κόντε. Ο Ιταλός τεχνικός κατάφερε από την εκκίνηση της αναμέτρησης να περιορίσει την ταχύτητα που προσδίδει η γερμανική ομάδα σε αυτή, με την Ίντερ να μην απειλείται αλλά να συγχρόνως να μην απειλεί και αυτή.

Οι “νερατζούρι” άφησαν από επιλογή τη μπάλα στα πόδια της Ντόρτμουντ, με την ιταλική ομάδα δυσκολεύεται αρκετά από την αμυντική προσέγγιση των Γερμανών, με τα λεπτά να κυλούν χωρίς καμία φάση άξια αναφοράς.

Όλα αυτά μέχρι το 22ο λεπτό, όταν η Ίντερ βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με τον συνήθη ύποπτο, Λαουτάρο Μαρτίνεζ, όταν μετά από την φανταστική σε έμπνευση πάσα του Ντε Φράι, ο Αργεντινός κατέβασε την μπάλα με το στήθος και έκανε την προβολή για να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο τρίτο παιχνίδι του στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος με το σύνολο του Κόντε, να επιμένει σε μια πιο προσεκτική και συντηρητική προσέγγιση στον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται, ενώ την Ντόρτμουντ από την άλλη πλευρά να δείχνει πως δεν μπορεί να βρει τρόπο ουσιαστικής απειλής.

Δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα του τέλους του πρώτου ημιχρόνου οι Γερμανοί κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη τους τελική στην στατιστική υπηρεσία (και μάλιστα εντός στόχου), με τον Χαντάνοβιτς να εξουδετερώνει το δυνατό placement shot του Σάντσο, με την Ίντερ να κρατάει το προβάδισμα σε ένα ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Η ομάδα του Μιλάνο είχε πετύχει αυτό που αναζητούσε, στην πρώτη της τελική στην αναμέτρηση μάλιστα, με τους παίκτες του Κόντε να αμύνονται χαμηλά στο δεύτερο μισό του γηπέδου και την Ντόρτμουντ να κυριαρχεί στα ποσοστά της κατοχής αλλά να μην βρίσκει τον δρόμο προς την εστία του Χαντάνοβιτς.

Το σύνολο του Λουσιέν Φαβρ, αύξησε την πίεση με διαρκή κίνηση ανάμεσα στον χώρο και κατάφερε να φανεί απειλητική, όταν στο 64′ ο Χαντάνοβιτς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει άλλη μια εξαιρετική επέμβαση αυτή τη φορά στο δυνατό σουτ του Μπράντ.

Η Ντόρτμουντ συνέχισε να αυξάνει την πίεση της, η Ίντερ περνούσε δύσκολες στιγμές στην άμυνα της και έτσι στο 75ο λεπτό, έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ της ισοφάρισης με τον Σάντσο να υποδέχεται την μπάλα από αριστερά, έπειτα από την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Αζάρ και τον πρώτο να κάνει το σουτ αλλά να βλέπει τον Μπρόζοβιτς να απομακρύνει την μπάλα λίγο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

Η Ίντερ κατάφερε με υπομονή να βρει χώρους στην αντεπίθεση και με τον εξαιρετικό Εσποσίτο κέρδισε πέναλτι στο 81′, την εκτέλεση ανέλαβε ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Λαουτάρο Μαρτίνεζ, ο οποίος είδε τον Μπούρκι να διαλέγει σωστά γωνία και να ολοκληρώνει με δεύτερη προσπάθεια την επέμβαση του.

Ωστόσο, ο Καντρέβα ήρθε 8 λεπτά αργότερα να τελειώσει τις όποιες ελπίδες της γερμανικής ομάδας, όταν η Ίντερ βρήκε αρκετό ελεύθερο χώρο μετά από τις απέλπιδες προσπάθειες της Ντόρτμουντ να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ιταλό να μην λαθεύει και να κλειδώνει την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γκοδίν, Γκαλιαρντίνι, Ντε Φράι, Ασαμόα (80′ Μπιράγκι), Σκρίνιαρ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Καντρέβα, Μαρτίνες (90′ Μπόρχα Βαλέρο), Λουκάκου (62′ Εσπόζιτο)

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Ντιλέινι (65′ Νταούντ), Χακίμι, Χούμελς, Ακανζί (74′ Λάρσεν), Βάιγκλ, Βίτσελ, Μπραντ, Σουλτς, Σάντσο, Αζάρ (84′ Γκερέιρο).