Ο Γιώργος Μασούρας μπορεί να ήταν ο σκόρερ του Ολυμπιακού και να διαμόρφωσε το τελικό 0-1, που δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης επί της Μπασακσεχίρ, όμως οι σωτήριες επεμβάσεις του Σα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο μεγάλο “διπλό” στους “ερυθρόλευκους”.

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας ήταν εντυπωσιακός και “κατέβασε ρολά”, καθώς εκτός από το πέναλτι που σταμάτησε στο τέλος είπε “όχι” σε πολύ δύσκολες προσπάθειες των Τούρκων επιθετικών, που εύκολα θα μπορούσαν να είχα καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν απόλυτα προσηλωμένοι στο πλάνο τους και κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Σα, όμως το σουτ του Γκούλμπραντσεν δεν βρήκε στόχο και η ελληνική άμυνα απομάκρυνε. Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν με την κεφαλιά του Γκερέρο, μετά από σέντρα του Τσιμίκα, με τους Τούρκους να διώχνουν πάνω στην γραμμή. Η συγκέντρωση χαρακτήριζε τους παίκτες του Μάρτινς που κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα, όμως το λάθος στην τελική πάσα του στερούσε το γκολ. Σε μία τρομερή ευκαιρία, ο Γκιγιέρμε έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, όμως σούταρε άτσαλα χωρίς να βρει στόχο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο σοβαρός και στο δεύτερο μέρος και μετά από ένα μικρό διάστημα πίεσης κατάφερε να μετατρέψει την κυριαρχία του σε γκολ. Ο Βαλμπουενά ντρίπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε την σέντρα, με τον Μασούρα στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το πολύτιμο 0-1. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και κέρδισαν κάποια μέτρα μέσα στο γήπεδο, όμως οι παίκτες των Πειραιωτών ήταν πολύ οργανωμένοι στο γήπεδο και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους να φτάσουν μπροστά από τον Σα. Ο Γκουλμπράντσεν σούταρε δυνατά, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Πορτογάλο κίπερ που μπλόκαρε εύκολα. Η Μπάσακσεχίρ άρχισε να απειλεί όμως η προσπάθεια το Ρομπίνιο πέρασε έξω, ενώ εντυπωσιακά σταμάτησε το σουτ του Βίτσκα ο Σα στην γωνία του. Τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν ο Καχβετσί έκανε το φάουλ στον Καμαρά και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπρούνο υπέπεσε σε πέναλτι, καθώς έκανε χέρι, όμως ο Σα έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Βίτσκα. Το 0-1 έμεινε στα τελευταία λεπτά και ο Ολυμπιακός έφυγε με το μεγάλο “διπλό” από την Τουρκία.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: (Οκάν Μπουρούκ): Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν (69’ Ελία).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Μασούρας (84’ Μπρούνο), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί).