Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του, όμως ευτυχώς βρήκε την αυτοκυριαρχία του, ξεπέρασε το σοκ της απώλειας του γκολ από τον Σπόραρ και με τέρμα του Μαντσίνι, γράφτηκε το 2-1 και πλέον το ΟΑΚΑ θα γίνει κολαστήριο σε έξι μέρες. Οι Πορτογάλοι πήραν προβάδισμα με τους Ρούιθ και Τζαλό, όμως τώρα στην Ελλάδα θα κληθούν να δείξουν χαρακτήρα.

Αγώνας:

Ο Γιοβάνοβιτς δεν προχώρησε σε δραματικές αλλαγές στην ενδεκάδα, με μόνη διαφοροποίηση την είσοδο του Παλάσιος αντί του Βέρμπιτς.

Με στόχο να αιφνιδιάσουν τους Πορτογάλους, οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά, πίεζαν ψηλά και κέρδισαν τον έλεγχο.

Άμεση ήταν και η πρώτη απειλή, με τον Μάγκνουσον να σημαδεύει ελάχιστα άουτ με κεφαλιά στο 2′. Λίγο αργότερα, ο Μαντσίνι βρήκε το δοκάρι με σουτ, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Μία επέλαση του Μπρούμα ήταν αρκετή για να φέρει πανικό στην άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Τσβάιερ να δείχνει πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη. Το VAR έστειλε να επανεξετάσει τη φάση, στα ριπλέι φάνηκε επιθετικό φάουλ και η απόφαση του Γερμανού πάρθηκε πίσω, ανακουφίζοντας άπαντες στο στρατόπεδο του Τριφυλλιού.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να συνεχίσει σε τόσο υψηλό ρυθμό, αλλά κατάφερνε να συνεχίζει να βρίσκει χώρους να απειλήσει, ενώ ταυτόχρονα δεν κινδύνευε.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε ήταν να απειλήσουν με ένα μακρινό συρτό σουτ του Όρτα στο 45+2′, που κόντραρε στον Πέρεθ και κατέληξε κόρνερ.

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας τον έλεγχο μόνο στα τελευταία λεπτά, όπου βγήκε και η κούραση από την υπερπροσπάθεια.

Η εικόνα των τελευταίων λεπτών του πρώτου μέρους συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου, με την Μπράγκα να βγαίνει από τα αποδυτήρια καλύτερη και να προειδοποιεί με την προβολή του Ρούιθ στο 48′.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ισπανός επιθετικός δεν λάθεψε και με δυνατό σουτ στη γωνία του τέρματος του Μπρινιόλι άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μπρούμα.

Το γκολ αυτό σαν να “ξύπνησε” το Τριφύλλι, το οποίο πήρε δύναμη και κατάφερε να κρατήσει πάλι μπάλα, αγγίζοντας και την ισοφάριση με μοναδική χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ προ κενής εστίας στο 63′.

Δεν ακολούθησε ο ίδιος ρυθμός από τους πράσινους, που σαν να έχασαν τις ελπίδες τους για ένα γκολ, ενώ δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Τζαλό μετά από αμυντική αδράνεια στο 73′.

Και ενώ πηγαίναμε στο φινάλε χωρίς συγκινήσεις και με τον ρυθμό να έχει πέσει κατακόρυφα, μία κάθετη πάσα του Ιωαννίδη έβγαλε τον Μαντσίνι σε θέση τετ α τετ και αυτός μείωσε σε 2-1, αλλάζοντας το μέλλον του ζευγαριού στις καθυστερήσεις.

Μέχρι το φινάλε, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, το 2-1 έμεινε και ο Παναθηναϊκός πάει στη ρεβάνς με στόχο νίκη με ένα γκολ που θα τον στείλει στην παράταση ή με δύο που θα τον φέρει στους ομίλους του Champions League.

Κίτρινες: Τζούρισιτς (8′), Νιακατέ (45+5′), Φόντε (53′), Αράο (84′), Μπρινιόλι (87′)

Μπράγκα (Ζορζέ): Ματέους, Μαρίν, Νιακατέ, Φόντε, Γκόμες, Μουσράτι (36′ Ά. Όρτα), Πίτσι (66′ Τζάλο), Καρβάλιο, Μπρούμα (86′ Κάστρο), Ρ. Όρτα (87′ Λόπες), Ρουίθ (87′ Μπανζά)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Τζούρισιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης)