Χορεύοντας με την παρέα των Παριζιάνων θα μπορούσε να είναι ο σημερινός τίτλος. Μια πολύ πειστική Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να κάμψει την πίεση και την κατοχή μπάλας και τις αρκετές φάσεις της Μάντσεστερ Σίτι και αφού έχοντας ανοίξει το σκορ από πολύ νωρίς, να τελειώσουν την υπόθεση τρίποντο με μια γκολάρα του φυσικού ηγέτη της ομάδας, Λιονέλ Μέσι, ρίχνοντας οριστικά και αμετάκλητα στο καναβάτσο τους Πολίτες. Στο 8ο λεπτό του Γκεγέ, στο 74′ η πλασεδάρα του Αργεντινού «θρύλου».

Παριζιάνοι και Πολίτες συγκέντρωσαν το βράδυ της Τρίτης όλα τα φώτα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου στο Παρίσι, όταν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο «Παρκ ντε Πρενς» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ο αγώνας

Και ενώ όλα έμοιαζαν πως στο παιχνίδι του Παρισιού, η Σίτι πήγαινε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό, η Παρί θα βρει νωρίς την στιγμή της, όταν ο Εμπαπέ, θα βγει σε πλεονεκτική θέση στα δεξιά της αντίπαλης περιοχής, θα κάνει το γύρισμα προς το πέναλτι, ο Νεϊμάρ θα αστοχήσει εξ επαφής, όμως ο Γκεγέ θα βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο, κάνοντας το σωστό κοντρόλ, και εκτελώντας τον Έντερσον στο γάμα της εστίας του, γράφοντας το 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό!

Το προβάδισμα των Γάλλων

Οι Πολίτες θα ψάξουν αρκετές φορές την γρήγορη απάντηση στο γκολ της Παρί για τα επόμενα δέκα λεπτά, όμως μια ο Ντοναρούμα, μια η αποτελεσματική άμυνα της ομάδας του Ποτσετίνο, δεν θα τους επιτρέψει την εύκολη είσοδο στην περιοχή.

Και στο 26′ η Σίτι θα φτάσει μια ανάσα από το 1-1, όταν μια καταπληκτική σέντρα-έμπνευση του Ντε Μπρόινε θα βρει τον Στέρλινγκ ανάμεσα στους αμυντικούς η κεφαλιά του οποίου θα πάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά μπροστά σε κενή εστία ο Μπερνάρντο Σίλβα θα την στείλει και εκείνος στο ίδιο δοκάρι του Ντοναρούμα χάνοντας ανεπανάληπτη φάση για την ισοφάριση!

Στο 38′ η Παρί σεν Ζερμέν θα αγγίξει και το 2-0, όταν ο Εμπαπέ θα πεταχτεί από την αριστερή πτέρυγα, θα κάνει την κατάλληλη στιγμή το γύρισμα προς το πέναλτι, ο Ερέρα θα κάνει το πλασέ στη κίνηση λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα πάει πάνω στον Έντερσον, ο οποίος θα δείξει όμως τα αντανακλαστικά του και θα παραχωρήσει κόρνερ!

Τα επόμενα 7 λεπτά (συν τα 4 των καθυστερήσεων) θα κυλήσουν δίχως κάποια άλλη φάση που θα άξιζε να αναφέρουμε από αμφότερες τις ομάδες, καθώς από την μια η Σίτι θα προσπαθεί να επιβάλει εκ νέου το καθηλωτικό τρόπο παιχνιδιού της και την Παρί από την άλλη να δείχνει πως αντέχει απέναντι σε αυτό, αλλά και να βγάζει επιτυχημένες αντεπιθέσεις, πιέζοντας για ένα δεύτερο τέρμα. Όλα θα κριθούν όμως στα επόμενα 45 λεπτά.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και στο πρώτο πεντάλεπτο της επανέναρξης, πιέζοντας στα μετόπισθεν τους Γάλλους, όμως εκείνοι θα καταφέρνουν πολύ αποτελεσματικά να απομακρύνουν οποιαδήποτε εναέρια μπαλιά προς την περιοχή τους.

Μέχρι το 60′ η εικόνα θα διατηρηθεί ίδια, αφού στη θέση του οδηγού θα βρίσκονται οι «σίτιζενς» παρότι βρίσκονται πίσω στο σκορ, με τους Παριζιάνους απλά να περιμένουν υπομονετικά να πάρουν την κατοχή ύστερα από κάποιος λάθος και να φύγουν με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση.

Και πράγματι η συνταγή που χρησιμοποιούσε τόση ώρα η Παρί, θα την οδηγήσει πολύ κοντά στο 2-0 στο 65′ αφού ο Μέσι θα βρει υπέροχα τον Νεϊμάρ σε μια κόντρα, ο οποίος θα κουβαλήσει όμορφα την μπάλα από τα δεξιά της περιοχής της Σίτι, όμως ο ταχύτατος Ουόκερ θα προλάβει και θα παρεμποδίσει τον Βραζιλιάνο, κρατώντας το 1-0!

Και με αυτή την κατάσταση ο Πεπ θα αποφασίσει στο 68′ να ρίξει στον αγώνα τον Φιλ Φόντεν, αντί του Γκρίλις, ο οποίος φάνηκε εκτός των νερών του στην αποψινή αναμέτρηση στο Παρίσι.

Και η κλάση δεν ξεχνιέται… Η Παρί θα αναπτυχθεί υπέροχα στο 74′, ο Μέσι θα κουβαλήσει την μπάλα, θα μοιράσει στον Εμπαπέ, εκείνος θα πατήσει τέλεια στον Αργεντινό και εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ θα στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Έντερσον γράφοντας πολύ εύκολα το 2-0! Τρομερό γκολ από τον «θρύλο» Λίο Μέσι.

Το τρομερό πλασέ του Αργεντινού για το 2-0!

Αμέσως μετά αυτό το γκολ, ο Ποτσετίνο θα αποσύρει τον Βεράτι, ο οποίος έκανε πολύ σημαντική δουλειά ανασταλτικά, βάζοντας τον Βαϊνάλντουμ, ενώ και ο Γκουαρδιόλα θα ρίξει στο ματς τον Ζεσούς αντί του Στέρλινγκ.

Τα επόμενα λεπτά που θα κυλήσουν μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης φάνηκε πως δεν θα είναι αρκετά για τους Πολίτες, αφού τόσο η κόπωση όσο και η επίτευξη του δεύτερου τέρματος ήταν δύο ισχυροί παράγοντες που τους κρατούσαν μακριά από ένα αποτέλεσμα. Και ο Ποτσετίνο για να ενδυναμώσει την άμυνα του στα τελευταία λεπτά θα ρίξει στο ματς τον Ντανίλο αντί του πρώτου σκόρερ Ιντρίσα Γκεγέ στο 90′.

Και μετά από δύο άστοχες εκτελέσεις φάουλ του Μαχρέζ σε 91′ και 94′, το παιχνίδι των… αστεριών θα λήξει με θριαμβεύτρια την Παρί Σεν Ζερμέν του Μέσι και της παρέας του, εναντίον της πολύ… λειψής όσον αφορά τις απειλητικές φάσεις, Μάντσεστερ Σίτι, η οποία υποχρεώνεται να ξεπεράσει αυτό το στραβοπάτημα και να προετοιμαστεί για το πολύ δυνατό ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ την ερχόμενη Κυριακή!

Παρί Σ.Ζ. (Μ. Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Ερέρα, Γκεγέ (Ντανίλο 90′), Βεράτι (Βαϊνάλντουμ 78′), Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (Ζεσούς 78′), Μαχρέζ, Γκρίλις (Φόντεν 68′).