Πιο δύσκολα απ’ όσο αναμενόταν πέρασε από την έδρα της Γιούνγκ Μπόις η Λειψία, η οποία επικράτησε με 3-1, ξεκινώντας με το δεξί τη σεζόν στο Uefa Champions League.

Νικηφόρα πρεμιέρα πραγματοποίησαν οι «ταύροι» της Λειψίας, οι οποίοι επικράτησαν με 3-1 της Γιούνγκ Μπόις, ανεβαίνοντας προσωρινά στην πρώτη θέση του Group G, περιμένοντας την αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με τον Ερυθρό Αστέρας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Λειψία. Η γερμανική ομάδα από νωρίς πίεσε την Γιουνγκ Μπόις, κάνοντας τρεις ευκαιρίες πριν την συμπλήρωση τριών λεπτών. Το πολυπόθητο τέρμα ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 3ο λεπτό, με κεφαλιά του Σιμακάν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράουμ στο πρώτο δοκάρι.

H Λειψία έπειτα από την εκπληκτική της έναρξη στο παιχνίδι προσπάθησε να βρει ακόμη ένα γκολ για να κάνει ευκολότερο το έργο της στην Ελβετία. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι με ένα… ξερό σουτ του Ελίας ισορρόπησαν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η επανάληψη είχε αντίστοιχη εικόνα με το πρώτο μέρος. Οι Γερμανοί σε θέση επίθεσης και η Ελβετοί σε θέση άμυνας. Οι προσπάθειες των παικτών της Λειψίας για ένα γκολ απέφεραν καρπούς στο 72ο λεπτό, όταν ο Σλάγκερ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γεγονός αυτό ανάγκασε την Γιούνγκ Μπόις να βγάλει αντίδραση και να ανεβάσει τις γραμμές της. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τους Ελβετούς να παίζουν τα ρέστα τους για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, οι παίκτες της Λειψίας βρήκαν κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και με Σέσκο «κλείδωσαν» τη νίκη τους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ενδεκάδες:

Γιούνγκ Μπόις: Ρασιόπι, Γιάνκο, Αμέντα, Καμαρά, Μπενίτο, Νιασέ, Λούπερ, Γκαρσία, Ούγκρινιτς

Λειψία: Μπλάζιτς, Ράουμ, Λουκεμπά, Σιμακάν, Χένρικς, Σίμονς, Καμπλ, Σλάγκερ, Φόρσμπεργκ, Οπέντα, Πούλσεν