Η Πόρτο με γκολ των Τικίνιο Σοάρες, Μαρεγκά και Άλεξ Τέλλες στην παράταση με πέναλτι επικράτησε με 3-1 της Ρόμα και πήρε μία σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την σεζόν 2014-15 αποκλείοντας παράλληλα για 3η φορά την σημερινή της αντίπαλο!

Πόρτο και Ρόμα διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους στο Ντραγκάο μετά το 2-1 των “Ρωμαίων” στο Ολίμπικο.

Η γηπεδούχος Πόρτο μπήκε δυνατότερα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, απέιλησε στο 4ο λεπτό με σουτ του Κορόνα, ενώ στο 10λεπτο το πλασέ του Άλεξ Τέλλες πέρασε έξω.

Ως το 20λεπτο πάντως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι όμως τους έλειπαν οι ευκαιρίες για να σκοράρουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δυσκολεύονται πολύ στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Στο 26ο λεπτό όμως ο Μανωλάς έχασε την μπάλα από τον Μαρεγκά, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ για τους “Δράκους” δίνοντας τους παράλληλα σκορ πρόκρισης.

Η Ρόμα ισοφάρισε σχετικά γρήγορα και συγκεκριμένα μετά από δέκα λεπτά ο Μιλιτάο έκανε πέναλτι στον Περότι, ο Ντε Ρόσι ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Κασίγιας και έφερε το ματς στα ίσα δίνοντας ξανά προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Πριν λήξει το ημίχρονο ο Ερέρα απείλησε με σουτ ο Όλσεν απέκρουσε όμως η ζημιά για την Ρόμα έγινε λίγο αργότερα όταν τραυματίστηκε ο Ντε Ρόσι και έγινε αναγκαστική αλλαγή δίνοντας την θέση του στον Πελεγκρίνι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, η Πόρτο μπήκε δυνατότερα είχε την κατοχή της μπάλας και απείλησε στο 48ο λεπτό όταν ο Τικίνιο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα η Πόρτο έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τικίνιο βρήκε τον Μαρεγκά στην περιοχή αυτός έκανε το πλασέ όμως ο Όλσεν με τα ακροδάχτυλα έσωσε την εστία της Ρόμα.

Και αφού η Ρόμα δε σοβαρεύτηκε ο Μαρεγκά μετά από σέντρα του Κορόνα στο 53ο λεπτό έκανε την προβολή και ξανάδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, κεφαλαιοποιώντας την εδαφική υπεροχή της

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με σκοπό να πετύχουν το τρίτο τους τέρμα που θα τους δώσει την πρόκριση ενώ από την άλλη η Ρόμα ήταν σε παθητικό ρόλο και δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι επιθετικά.

Στο 78ο λεπτό ο Όλσεν τους κράτησε στο παιχνίδι, όταν εξουδετέρωσε το σουτ του Μπραχίμι ενώ 5 λεπτά μετά έκανε το ίδιο με σε σουτ του Οτάβιο.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί έδειχναν ιδιαίτερα κουρασμένες, ήταν βέβαια ιδιαίτερα απειλητικές στις επιθέσεις τους όμως τους έλειπε η κλασσική ευκαιρία, αυτή που θα έφερνε το γκολ.

Στην παράταση δε σημειώθηκε κάτι ιδιαίτερο τουλάχιστον στο πρώτο καθώς στο δεύτερο έγιναν τα πάνω-κάτω, όταν ο Τζέκο πλάσαρε τον Κασίγιας όμως ήταν τελείως άψυχο και ο Πέπε πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και απομάκρυνε.

Και αφού δεν έγινε το 2-2 η Πόρτο αμέσως μετά κέρδισε πέναλτι, ο Φλορέντσι τράβηξε τον Φερνάντο Αντράντε ο διαιτητής είδε την φάση στο VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο Άλεξ Τέλλες που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε το 3-1 και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Πορτογάλους.

Στη συνέχεια η Ρόμα προσπάθησε να απειλήσει μήπως και πετύχει το γκολ της πρόκρισης όμως δεν τα κατάφερε και η Πόρτο την απέκλεισε για τρίτη φορά στην ιστορία της.