Αν και όλα έδειχναν πως Ρεάλ και Γιουβέντους θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, μιας και η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε να προηγείται με 3-0 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε η «βασίλισσα» στις καθυστερήσεις με τον Λούκας ύστερα από μαρκάρισμα του Μπενατιά και εύστοχη εκτέλεση από τον Ρονάλντο, οι Μαδριλένοι πήραν την πρόκριση για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά την ήττα με 3-1.

Υπενθυμίζεται πως στο παιχνίδι της Ιταλίας η Ρεάλ είχε επικρατήσει με 3-0.

Το σκορ άνοιξε για τη Γιουβέντους ο Μάντζουκιτς μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 60΄.

Το 0-3 έγινε από τον Ματουιντί στο 60΄, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Λούκας κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι ύστερα από μαρκάρισμα του Ματουιντί στις καθυστερήσεις και ύστερα από υποδειγματική εκτέλεση του Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ πέρασε στους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπάγερν, Λίβερπουλ και Ρόμα.